Gdańsk pod znakiem Szekspira

Lato to czas festiwali, ale nie tylko tych muzycznych. Między 29 lipca a 7 sierpnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się jubileuszowy, 20 Festiwal Szekspirowski. Jest to prawdziwe święto teatru elżbietańskiego, na który zapraszani są twórcy nie tylko z Polski, ale i z różnych zakątków świata.

Festiwal Szekspirowski to 10 dni spotkań artystów, reżyserów, animatorów, krytyków i wielbicieli teatru. Każdego roku organizatorzy prezentują publiczności najlepsze, najciekawsze i najbardziej wartościowe spektakle inspirowane działalnością brytyjskiego dramaturga. Wśród tegorocznych gości znalazł się angielski teatr Forced Entertainment. Do Gdańska przyjedzie z „Dziełami wszystkimi” Szekspira, w których skład wchodzi 36 przedstawień. Każde z nich odgrywane jest na metrowym stole, za pomocą przedmiotów codziennego użytku. 

Na festiwalu pojawi się również reżyser Silviu Purcărete ze swoją interpretacją „Snu Nocy Letniej”. Jego interpretacja jest mroczna, niepokojąca, niepozbawiona odniesień politycznych. Nie brakuje w niej niespełnionej miłości, jak i wszechogarniającego zła. Widzowie będą mieli również szansę zobaczyć reinterpretację wielokrotnie nagradzanej realizacji „Juliusz Cezar” w reżyserii Romeo Castellucciego. Spektakl to swoista refleksja nad sztuką retoryki, choć ilość słów jest w nim ograniczona a nośnikiem znaczeń są ciała aktorów. 

W tym roku w finale konkursu o nagrodę Złotego Yoricka dla najlepszego przedstawienia szekspirowskiego w polskich teatrach znalazły się: „Hamlet” z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, „Juliusz Cezar” z Teatru Powszechnego w Warszawie oraz „Burza” z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Według selekcjonera, Łukasza Drewniaka, wybrane spektakle tworzą silną grupę reprezentatywną i opowiadają o różnych zjawiskach świata współczesnego, jak i tego, w którym żyli nasi przodkowie. 

Festiwal Szekspirowski to jednak nie tylko główne przedstawienia, ale także nurt SzekspirOFF, czyli różne formy artystyczne na podstawie dzieł Szekspira przygotowane przez zespoły teatralne i twórców indywidualnych. Prezentacje poszczególnych widowisk będą się odbywać na scenie kameralnej Teatru w Oknie, w GTS-ie, na ulicach miasta i w klubach festiwalowych.

70
07/2016

Mówi, że kilka razy umarł, dlatego stara się nie marnować swego życia. Tomasz „Lipa” Lipnicki opowiedział nam o swych życiowych priorytetach, o Nowym Porcie, gdzie się urodził i nadal mieszka i o radości, jaką daje mu tworzenie muzyki.