Lato Teatralne Sopot 2010

Hanna Banaszak

prestiz

Recitale Hanny Banaszak i Janusza Radka, konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej i seria koncertów z cyklu „Świat według barda” - to najważniejsze propozycje na drugą część „Lata Teatralnego Sopot 2010”. Impreza organizowana jest przez Teatr Atelier w Sopocie.

Najpierw 11 sierpnia rozpoczyna się drugi etap konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej. Młodzi wykonawcy walczyć będą o nagrody wykonując teksty wybitnej polskiej poetki i patronki teatru Atelier w swoich młodzieńczych interpretacjach z nowymi aranżacjami.

Warto wybrać się również na koncert innej wielkiej damy polskiej piosenki, Hanny Banaszak. Artystka wystąpi w Teatrze Atelier 4 razy (15 - 18 sierpnia, godzina 20:00). Hanna Banaszak to wokalistka bardzo stylowa, mistrzyni nastroju i interpretacji, która z operowania wokalnymi ozdobnikami, uczyniła wyróżnik swego warsztatu. Wspaniały feeling i wrażliwość na słowo znamionują sztukę wokalną najwyższego formatu.

Podobnych wrażeń z pewnością dostarczy również Janusz Radek, który w Teatrze Atelier wystąpi 19 i 20 sierpnia. W czasie kameralnego koncertu, przy akompaniamencie fortepianu artysta zaprezentuje swoje największe hity – od niezwykłych interpretacji piosenek Piwnicy Pod Baranami, po własne autorskie kompozycje. Recital Janusza Radka, pełen nastrojowości, różnorodności oraz swobody muzykowania, pozwala na znakomite kreacje wokalne, które z pewnością zadowolą najbardziej wymagającego odbiorcę.

Bardzo ciekawym projektem artystycznym jest koncert „Świat według barda”. Koncert jest próbą opisania życia od narodzin do śmierci za pomocą autobiograficznych piosenek takich artystów, jak Brel, Brassens, Cohen, Okudżawa, Wysocki, Nohawica, czy Wołek. Narodziny, dzieciństwo, młodość, pierwsza miłość, ślub, rozwód wreszcie starość i śmierć to podstawowe tematy tych piosenek. Wszystko to podane w lekkiej formie, ale przetykane też pieśniami o charakterze dramatycznym.

Pierwsza część teatralnego lata upłynęła pod znakiem Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską, która w Trójmieście ma mocne korzenie. Dawniej istniał tu teatr żydowski i synagogi, a społeczność żydowska wynosiła około 16 000 członków. W Trójmieście mieszkało wielu wybitnych intelektualistów pochodzenia żydowskiego. Całe to dziedzictwo zostało przekreślone przez tragedię II wojny światowej. Przez dwa tygodnie, codziennie w sali teatralnej i na foyer teatralnym odbywały się koncerty, warsztaty dotyczące języka hebrajskiego, wycinanki żydowskiej, tańców izraelskich oraz spotkania z literatami i dziennikarzami zajmującymi się stosunkami polsko - żydowskimi. Druga część lata zapowiada się równie interesująco

Matylda Promień