Muzyczna uczta w Gdyni

Nneka, Taco Hemingway oraz Organek - niezwykle atrakcyjnie prezentuje się muzyczna odsłona tegorocznych Cudawianków - plenerowej imprezy inaugurującej lato w Gdyni. Odbędzie się ona 25 czerwca na plaży w Gdyni Śródmieściu. To zdecydowanie jedna z najciekawszych propozycji programowych związanych z obchodami Nocy Świętojańskiej w Polsce. 


Matylda Promień

Nneka to nigeryjska piosenkarka, która w wieku 19 lat przeprowadziła się do Hamburga. Jej styl — mieszanka soulu, hip-hopu i afrykańskich ozdobników — bywa porównywany tego, co robi Erykah Badu. Delikatniejsze piosenki, niekiedy oparte na rytmach reggae, mogą się natomiast kojarzyć z Ayo.

Ale Nneka nie potrzebuje porównań do innych artystów. Jej muzyka przyniosła jej sławę na całym świecie, a dzięki tekstom naszpikowanym polityką, Nneka szybko została okrzyknięta jednym z najmocniejszych głosów Afryki. W swoich utworach, artystka porusza mnóstwo problemów społecznych, w tym kwestię matczynej miłości, złamanego serca i szukania sprawiedliwości.

Taco Hemingway to 25-letni raper z Warszawy, który wypływa na szerokie wody, dzięki nadaniu tej formie muzycznej nowego sznytu. Niespieszny, leniwy sposób rapowania, nieco zblazowany, ale absolutnie nie lekceważący słuchacza ton głosu, wykorzystanie w podkładach materiałów z Polskiej Kroniki Filmowej - to jego znaki rozpoznawcze. No i najważniejsza chyba rzecz w rapie - niespotkane zacięcia do opowiadania fascynujących historii. O jego muzyce mówi się, że to rap dla tych, którzy nie słuchają rapu. I z pewnością jest w tym wiele racji.

Organka nie trzeba nikomu przedstawiać. Artysta szczerością przekonuje do siebie coraz większą publiczność. Jest jednym z największych odkryć muzycznych ostatnich lat w naszym kraju. Zdobywca "Mateusza" Radiowej Trójki i Nagrody Artystycznej im. Grzegorza Ciechowskiego. Wyraziste, błyskotliwie opisujące teraźniejszość teksty osadzone w pełnej cytatów i historycznych odniesień muzyce, a także niezwykła ekpresja sceniczna stanowią o wartości zespołu powołanego do życia w 2013 roku przez jego lidera, autora tekstów i kompozycji, gitarzystę i wokalistę Tomasza Organka. 

69
06/2016

Rodzice chcieli, aby został weterynarzem. On sam bardziej widział się w roli ekonomisty. Ostatecznie został żeglarzem.