Artystyczna podróż Hestii

„Wśród twarzy” - taki tytuł nosi wystawa laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii, którą oglądać można od 20 czerwca do 3 lipca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Na wystawie pojawią się wybrane prace 15 laureatów i finalistów tego docenianego w środowisku twórczym oraz biznesowym konkursu. 

Motyw przewodni tegorocznej odsłony konkursu został podyktowany tematyką dzieł artystów biorących w nim udział. W znacznej większości zdecydowali się oni by przedstawić twarze, często w nietypowym ujęciu.

- Fakt ten nie może budzić zdziwienia, bo twarz kogoś bliskiego, czy też własna jest najbardziej dostępnym tematem dla twórczości. Codzienne z nią obcowanie i obserwowanie skutkować może właśnie podjęciem działania twórczego, a dostrzeganie zmienności, przemijalności, czasowości są jednymi z podstawowych zadań i tematów sztuki od wielu wieków. Można by nawet powiedzieć, że twarz jest uniwersalnym przekazem w sztuce - mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Sopocka wystawa będzie dychotomiczna – z jednej strony znajdą się na niej dzieła twórców, którzy starają się twarz przeanalizować w sposób dosłowny, przyjrzeć się jej i skupić na jej zmiennym wyglądzie, a z drugiej pojawią się dzieła twórców, którzy rezygnują z tradycyjnego podejścia do tematu i w miejsce twarzy wstawiają zupełnie nieoczekiwane przedmioty. Część prac, które znajdą się na wystawie jest już znana z konkursu APH, część natomiast zadebiutuje w Trójmieście i poszerzy kontekst ekspozycji.

Artystyczna Podróż Hestii to konkurs powstały w 2002 roku z inicjatywy prezesa Grupy Ergo Hestia, Piotra M. Śliwickiego. Sopocka firma ubezpieczeniowa, która w tym rokui obchodzi 25-lecie, już od 15 lat upowszechnia ideę mecenatu w środowisku biznesowym. Poprzez konkurs młodzi artyści mają niebywałą szansę na zaprezentowanie swojego talentu w szerszych kręgach. Laureaci konkursu wyjeżdżają do Nowego Jorku i Walencji, a ich prace są prezentowane na specjalnie organizowanych przez Fundację wystawach. 

69
06/2016

Rodzice chcieli, aby został weterynarzem. On sam bardziej widział się w roli ekonomisty. Ostatecznie został żeglarzem.