Biznes po Gdyńsku

Rower Gdynia marki Baltica Bikes

Scubaphone - urządzenie, które nie wymaga zasilania i nie zawiera żadnej elektroniki, a mimo to można się dzięki niemu komunikować pod wodą. Ten właśnie projekt wygrał XIV edycję konkursu Gdyński Biznesplan. 

Spośród 15 finalistów konkursowe jury z wiceprezydent Gdyni Katarzyną Gruszecką - Spychałą na czele wyłoniło po jednym laureacie w każdej kategorii (Open, Innowacyjne rozwiązania i technologie oraz Przedsiębiorczy Student). Przyznano także dodatkową nagrodę specjalną w kategorii Przedsiębiorczy Student oraz 3 wyróżnienia.

Łukasz Nowak i Adam Zieliński, autorzy zwycięskiego biznesplanu swój projekt kierują do nurków. 

- Zbudowaliśmy urządzenie, które można przyłożyć do ust i dzięki temu komunikować się pod wodą. Słyszymy tam całkiem nieźle. Co prawda inaczej, ponieważ pod wodą nasze uszy zewnętrzne nie odgrywają już takiej roli, jaką pełnią na powietrzu, ale dobrze słyszymy to, co się dzieje – mówi dr inż. Łukasz Nowak z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Łukasz Nowak zajmował się badaniem ssaków morskich, starając się określić, jakie zjawiska i mechanizmy leżą u podstaw ich komunikacji.

 – Chodziło mi też o to, czy jesteśmy w stanie w jakiś sposób skopiować te mechanizmy tak, żeby móc sobie rozmawiać pod wodą – mówi Łukasz Nowak. 

Laureatem w kategorii Innowacyjne rozwiązania i technologie został Maciej Korzonek. Jego biznesplan „Odbojnice elektromagnetyczne” zyskał szczególne uznanie jurorów. Odbojnice według pomysłu pana Macieja mogą zostać wykorzystane do „cumowania” statków przy nabrzeżach portowych oraz przemieszczania się ich w kanałach i śluzach poprzez przytrzymanie jednostek siłami elektromagnetycznymi. Konstrukcja zapewnia wzrost bezpieczeństwa oraz usprawnienie i skrócenie czasu potrzebnego do przeprowadzenia cumowania statku.

- Manewr cumowania statku do nabrzeża w porcie to jeden z najważniejszych elementów procesu transportu morskiego, a jednocześnie bardzo niebezpieczny, czasochłonny, a przez to kosztowny - tłumaczy Maciej Korzonek, inżynier budownictwa hydrotechnicznego z wieloletnim doświadczeniem. 

Zwycięzcą w kategorii Przedsiębiorczy student został Bartosz Ambrożkiewicz. Jego projekt „Firelligent.pl – Innowacyjny system pirotechniczny” to system projektujący spektakularne pokazy sztucznych ogni idealnie zsynchronizowanych pod muzykę w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji.

Wyjątkowo w tej edycji Konkursu Jury zdecydowało o przyznaniu dodatkowej nagrody specjalnej w kategorii Przedsiębiorczy Student. Jej laureatem został Jakub Polakowski ze swoim pomysłem „Baltica Bicycles”. To firma, która produkuje rowery (trój)miejskie. „Gdańsk” to elegancki rower męski, „Gdynia” to damka, zaś „Sopot” jest klasyczną szosówką.

 Ponadto wyróżnienia w konkursie “Gdyński Biznesplan” 2016 otrzymali: Bartłomiej Bucholc Bartłomiej i Kowalewski Michał (kat. Open) za pomysł: „EMBRO Create Yourself” (piszemy o tym na stronach 52-55); Marcin Cięszczyk (kat. Innowacyjne rozwiązania i technologie) za pomysł: „Skytech – autonomiczne systemy sterowania dronami” oraz Konrad Witczuk i Adam Szulecki (kat. Przedsiębiorczy student) za pomysł: „Addictive Sound”.

Gdyński Biznesplan to jeden z największych i najbardziej prestiżowych konkursów w biznesowych w Polsce. W dotychczasowych czternastu edycjach wzięło udział prawie 5 i pół tys. osób. Wielu laureatów założyło własne firmy, które prężnie działają i dynamicznie się rozwijają, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Od konkursu Gdyński Biznesplan rozpoczęły się wielkie kariery takich firm jak Ivona Software, Bilander IT, Wiatrakowiec, VR One, Astcon, Novae Res, AEON Form, Forbot, czy Isivi.pl.