Sauna - fakty i mity

Sauna kojarzona głównie z krajami skandynawskimi, od dawna popularna jest również w Polsce. Wizyta w saunie poprawia samopoczucie, zmniejsza stres i napięcie w mięśniach. Na temat korzystania z sauny istnieje wiele różnych opinii, zarówno prawdziwych jak i fałszywych. 


prestiz

Z sauny korzystać mogą tylko osoby zdrowe 

FAKT: To stwierdzenie tyczy się przede wszystkim osób przeziębionych, walczących z jakąś infekcją lub wirusem, czy osłabionych. Po takiej wizycie w saunie zamiast poczuć się lepiej poczują się zdecydowanie gorzej. Sauna bardzo obciąża serce i powoduje dużą utratę wody z organizmu, dlatego chorzy na nadciśnieniem lub otyli powinni skonsultować się z lekarzem.

Do sauny należy wchodzić nago

FAKT: Do sauny nie wolno wchodzić w strojach kąpielowych, bieliźnie, czy klapkach. Sztuczne tkaniny utrudniają parowanie skóry, powodując poparzenia. Wchodząc do sauny najlepiej okryć intymne miejsca bawełnianym ręcznikiem. Siadając dodatkowo można rozłożyć ręcznik pod stopy.

Kąpiele w saunie odchudzają

MIT: Podczas seansu w saunie można stracić około 4% wagi ciała. Jest to spowodowane utratą wody z organizmu i po uzupełnieniu płynów waga powraca do normy. Samo korzystanie z sauny nie wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Jedynym zauważalnym działaniem odchudzającym saunowania jest przyspieszenie metabolizmu nawet o 40%.

Do sauny można wchodzić od razu po basenie

MIT: Mokry człowiek nie może wejść do sauny, a tym bardziej po wizycie w basenie, gdzie woda jest chlorowana. Przed skorzystaniem z sauny należy zmyć makijaż i dokładnie umyć ciało, nie stosując antyperspirantów, czy balsamów. Tak przygotowana skóra i rozszerzone pory lepiej będą wydalać toksyny z organizmu.

Sauna pomaga w walce z trądzikiem

FAKT: Sauna jest zdecydowanie polecana osobom cierpiącym na trądzik, czy atopowe zapalenie skóry. Wydalane toksyny odblokowują zatkane gruczoły łojowe, zmniejszając ilość nieestetycznych krostek i stanów zapalnych. 

Sauna WpłyWa na zredukoWanie cellulitu

FAKT: Szczególnie takie działanie wykazują sauny infared (na podczerwień). Promieniowanie cieplne zastosowane w tego typu saunach wnika pod skórę, pobudzając krążenie. Regularne wizyty w saunie korzystnie wpływają na poprawę zdrowia i urody. 

 

68
05/2016

Waldemar Malicki to ukochany pianista Polaków. Zachwyca, bawi, zaskakuje. Na koncertach Filharmonii Dowcipu zawsze pojawia się komplet publiczności.