Wyjątkowy rok z Szekspirem

To prawdopodobnie najbardziej znany dramaturg na świecie. W tym roku przypada 400-setna rocznica jego śmierci. Pod koniec kwietnia Gdański Teatr Szekspirowski szumnie uczcił zarówno rocznicę śmierci, jak i rocznicę narodzin Williama Szekspira. Latem na wielbicieli teatru elżbietańskiego czeka również wyjątkowa, bo już dwudziesta edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Odbędzie się ona w dniach 29 lipca – 7 sierpnia. 

Ponad 400 lamentujących płaczek przeszło ulicami Gdańska, spod Zielonej Bramy do GTS-u. Kondukt żałobny wzbudził niemałe zainteresowanie mieszkańców miasta. W teatrze na zgromadzonych żałobników i widzów czekał aktor Teatru Wybrzeże, Grzegorz Gzyl, który wcielił się w rolę ducha samego poety i odczytał jego testament. 

Głównym wydarzeniem rocznicowym wciąż pozostaje jednak Festiwal Szekspirowski, współorganizowany przez GTS i fundację Theatrum Gedanense. Jest to jedna z największych imprez, na której wystawiane są najlepsze spektakle na podstawie dzieł Szekspira, i na której goszczą najlepsi twórcy teatralni. W tym roku przez kilka dni widzowie będą mieli możliwość obejrzeć przedstawienia z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, czy z Iranu. 

Wśród pierwszych oficjalnie potwierdzonych gości znalazł się teatr performatywny Forced Entertainment. Brytyjska grupa przyjedzie do Gdańska z „Dziełami wszystkimi” Szekspira, w których skład wchodzi 36 przedstawień. Każde z nich trwa 40 minut i odgrywane jest na metrowym stole, za pomocą przedmiotów codziennego użytku. 

Na tegoroczną edycję festiwalu zaproszono również reżysera Silviu Purcărete, który zaprezentuje swoją najnowszą produkcję „Sen Nocy Letniej”. W interpretacji Purcărete jest on mroczny, niepokojący, niepozbawiony wątków politycznych, ale wciąż wyjątkowo komiczny. Elfy są żołnierzami, a król elfów – Tezeusz - dyktatorem, który decyduje o tym, kogo poślubi Hermia. 

Nowością w tym roku będzie nurt SzekspirOFF w formule konkursowej. Chęć uczestnictwa mogą zgłosić zawodowe i off-owe zespoły teatralne, ale także twórcy indywidualni, którzy przygotują formę artystyczną na podstawie twórczości Szekspira. Wystawić można między innymi sztukę dramatyczną, monodram, teatr lalkowy, teatr tańca, pantomimę, koncert, stand-up, kabaret, teatr uliczny. Pole jest właściwie nieograniczone. 

68
05/2016

Waldemar Malicki to ukochany pianista Polaków. Zachwyca, bawi, zaskakuje. Na koncertach Filharmonii Dowcipu zawsze pojawia się komplet publiczności.