Przyroda w Fotografii

Już po raz siódmy do Sopotu zawitała wystawa „Wildlife Photographer of the Year 2015”. To największy i najbardziej ceniony konkurs dla pasjonatów fotografowania natury, zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Wyróżnionych zostało 100 zdjęć autorstwa 76 fotografów z 23 krajów. Wystawę można oglądać w holach Państwowej Galerii Sztuki do 19 czerwca. 

Konkurs organizowany jest już od ponad 50 lat. Bycie laureatem konkursu to niezwykle prestiżowe wyróżnienie, o które co roku ubiega się wielu pasjonatów zatrzymywania natury w kadrze. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 4 tysiące fotografów, a w sumie ocenie poddano 42 tysiące zdjęć. Na wystawie znajdują się wyłącznie nagrodzone zdjęcia, które zostały wyróżnione w 16 kategoriach podstawowych. Przyznano również 4 nagrody specjalne. 

Życie, to także wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu, może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci. Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki byciu autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. 

Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej przyszłą jakość. 

Zdjęcia z wystawy są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata krajobrazu, flory i fauny, w środowisku dzikim i cywilizowanym. Ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości. Wszystkie mają coś wspólnego – są niezwykłym źródłem piękna, zachwytu i radości. Nic nie oddziałuje bardziej niż sugestywna fotografia, która stymuluje wyobraźnię, zajmuje umysł i porusza serce. Także nasze.

68
05/2016

Waldemar Malicki to ukochany pianista Polaków. Zachwyca, bawi, zaskakuje. Na koncertach Filharmonii Dowcipu zawsze pojawia się komplet publiczności.