Kelis, Brodka, Kaliber 44 i Steven Nash w Sopocie

Konferencja, seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne, prezentacje najnowszego sprzętu i oprogramowania. Koncerty polskich i zagranicznych artystów - tak, niezwykle atrakcyjnie zapowiada się SeaZone Music Conference, która odbędzie się w Sopocie w dniach 10-11 czerwca. Szczegółowy program SeaZone Music Conference oraz informacje o biletach znajdziecie na stronie www.seazonesopot.pl. 


Matylda Promień

Przez dwa dni ponad 100 prelegentów z kraju i ze świata będzie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas kilkudziesięciu prelekcji, seminariów, warsztatów i paneli dyskusyjnych. 

- Esencją naszego spotkania są panele odbywające się w hotelu Sheraton, gdzie swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się zaproszeni na tę okazję zagraniczni goście. To m.in. Bill Kelly, współorganizator legendarnej Winter Music Conference, Maarten van Beusekom z Awakening Festival, Mark Netto, International Music Summit, czy doskonale znany DJ Tom Novy - mówi Krzysztof Jancen, współorganizator imprezy z Portobello Group.

Polska reprezentacja to m.in. Novika, XxanaXX, Rysy, Maria Sadowska oraz kluczowe osoby odpowiadające za festiwalowe marki - Łukasz Napora (Audioriver), Krzysztof Bartyzel (Sunrise), Michał Zioło (Warsaw Music Week i  Free Form Festial). Będzie można posłuchać co mają do powiedzenia pionierzy polskiej elektroniki – Marek Biliński i Sławek Łosowski, słynni radiowcy jak Marek Niedźwiecki i Piotr Metz oraz ci, którzy tworzą obecne media – Hubert Augustyniak (4FUN.tv), Norbert Borzym (PR4), Przemek Grabowski i Piotr Niwald (RMF MAXXX).  

Inspirujące będzie też spotkanie z Mikołajem Stroińskim i Marcinem Przybyłowiczem, którzy skomponowali muzykę do najpopularniejszej polskiej gry Wiedźmin. Część wieczorna projektu to blisko 200 artystów: muzyków, wokalistów i DJ-ów, którzy wystąpią w kilkunastu sopockich klubach. Punktem kulminacyjnym muzycznej części SeaZone Music & Conference są koncerty w sopockiej Operze Leśnej. 

Gwiazdą koncertu 10 czerwca będzie Kelis, amerykańska wokalistka i kompozytorka, córka słynnego Kennetha G. Rogersa. Europa pokochała ją od jej debiutanckiego krążka „Kaleidoscope” z 1999 roku. Jej ostatni, szósty album wydany dwa lata temu dla renomowanej, a nie bojącej się dźwiękowych eksperymentów wytwórni Ninja Tune, ukazał jej kolejne oblicze. Mieszając funk, soul i gospel stworzyła mistrzowskie muzyczne danie.

Tego samego dnia w Operze Leśnej wystąpią także Brodka, Krzysztof Zalewski oraz Hatti Vatti. Brodka zaprezentuje materiał z nowego, czwartego wydawnictwa „Clashes”. Album ukazuje jej nową gitarową stronę, jest odmienny od tego co grała dotychczas, a utwory nagrane w Stanach Zjednoczonych są samodzielnymi kompozycjami Brodki. Hatti Vatti to eklektyczna mieszanka nostalgicznych brzmień lat 80-tych, minimalistycznego drum’n’bassu aż po własną wizję footwork. 

Zalewski zaś to jeden z najlepszych polskich wokalistów, multiinstrumentalista i kompozytor. Po głównej roli w filmie „Historia Roja”, współpracy z Nosowską + Hey, Brodką i Muchami zaprezentuje się w solowym materiale. Poza utworami z albumu „Zelig” usłyszymy nowe kompozycje z jeszcze nie wydanego krążka. Będzie to prawdziwy rockowy test na żywym organizmie publiczności.

Drugiego dnia w Operze Leśnej rządzić będzie hip-hop. Headlinerem będzi legenda polskiej sceny hiphopowej, Kaliber 44, który powraca z nowym albumem. Abradab i Joka mówią: “…Mimo, że chwilę nas nie było, zaczynamy tam, gdzie skończyliśmy. To będzie album dla naszych wiernych fanów, zrobiony w taki sposób, w jaki my czujemy i rozumiemy hip-hop”. Ponad 20 lat polskiego hip-hopu w formie przekrojowego koncertu podlanego serią anegdot i dawką absurdalnego humoru - tak można scharakteryzować koncert projektu Wspólna Scena. 

Czterech raperów i dwóch didżejów, bezsprzecznie tworzących filary polskiej sceny, zagra klasyczne nagrania z okresu powstawania tej kultury w naszym kraju, przemieszane z własnymi hitami. Wystąpią: na mikrofonach Sokół (WWO / TPWC / Prosto), Kosi (JWP), Włodi (Molesta Ewenement / Parias), za gramofonami:  DJ Steez (PRO8L3M / Rap History Warsaw) i Mr Krime (UknowMe Records / Północ Centrum Południe). 

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się także występ  projektu Steve Nash & Turntable Orchestra łączącego dwa muzyczne światy – klasyczną muzykę instrumentalną i sztukę turntablismu, czyli gramofonów obsługiwanych przez DJów. Całość́ przedsięwzięcia skupia w sobie brzmienia charakterystyczne dla muzyki poważnej, opracowywane jednak za pomocą narzędzi nowych stylów muzycznych, przede wszystkim elektroniki i jazzu. Naturalne dźwięki fortepianu przeplatane są scratchowanymi partiami generowanymi przez gramofony, które pełnią funkcję instrumentów solowych.