Czy zastanawialiście się kiedyś, co wspólnego mają ze sobą żeglarze i prawnicy? Tym razem nie będziemy pisać o zamiłowaniu do sportu (choć jedno nie wyklucza drugiego), a o regulacjach prawnych, w zrozumieniu których profesjonalna pomoc często jest niezbędna. Przykładem takiej współpracy jest opieka prawna adwokata Pawła Cezarego Kołodzieja nad dwukrotną Mistrzynią Świata i Europy w żeglarstwie klasy olimpijskiej 470 Jolantą Ogar. Obojga pytamy, jak sprawdza się taka zawodowa relacja.

Choć jest pani Polką, to w kraju bywa pani bardzo rzadko…

Jolanta Ogar: Kariera zawodowego sportowca absorbuje praktycznie całe życie. Obecnie ponad 300 dni w roku spędzam trenując w Europie, USA i Brazylii, gdzie przygotowujemy się do Igrzysk Olimpijskich w Rio. Sport od zarania dziejów łączy ludzi ponad granicami i podziałami. I tak naprawdę jest. Czuję się obywatelką świata, chociaż miejscem które ukochałam i zawsze będzie moim domem jest Gdynia.

Treningi i intensywne przygotowania zapewne pochłaniają panią bez reszty. Zastanawia mnie, czy zawodowo jest pani też obciążona różnego rodzaju formalnościami?

J.O.: W dzisiejszych czasach sport to nie tylko rywalizacja ale również wielkie ekonomiczne i społeczne przedsięwzięcie. Ja muszę skupiać się na treningu i dbać o jak najlepszą formę fizyczną i psychiczną. Pozostałymi sprawami zajmuje się mój pełnomocnik adwokat Paweł Cezary Kołodziej. Rozpoczęliśmy współpracę po igrzyskach olimpijskich w Londynie, podczas, których poznałam mecenasa Kołodzieja, wspierającego wówczas  w ramach współpracy z Lesperance and Associates Barristers and Solicitors sportowców z USA.

Jak z punktu widzenia prawnika wygląda współpraca z Mistrzynią Świata i Europy, uczestniczką nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Rio?

Adw. Paweł Cezary Kołodziej: Współpraca z Jolantą Ogar to nie tylko wielka przyjemność ale również zaszczyt. W dobie globalizacji moi klienci sportowcy, tak samo jak klienci biznesowi potrzebują profesjonalnego wsparcia, zapewniającego kompleksowe usługi prawne. Powinny one uwzględniać regulacje prawne i podatkowe, obowiązujące nie tylko w Polsce, ale również w innych  jurysdykcjach. Sport w dzisiejszych czasach to nie tylko rywalizacja sportowców. W dużej mierze obejmuje on przecież m.in. transfery sportowców i związane z tym negocjacje i kontrakty, w tym kontrakty reklamowe, kontrakty klubowe, kwestie imigracyjne, czy rozwiązywanie sporów oraz problematykę finansowania sportu. Stąd tak ważna jest stała i efektywna współpraca pomiędzy prawnikiem a sportowcem. 

 

Jolanta Ogar 

ur. 28 kwietnia 1982 w Brzesku, reprezentantka Polski, a następnie Austrii w żeglarstwie olimpijskim w klasie 470. Mistrzyni Europy (1. miejsce w ME Majorka 2016, 1. miejsce ME Ateny 2014 i 3. lokata w ME Formia 2013) i świata (1. miejsce w MŚ Haifa 2015, 1. miejsce w MŚ Santander 2014 i 2. lokata w MŚ La Rochelle 2013) oraz uczestniczka Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie (12. miejsce). Co ciekawe, żeglarstwo zaczęła uprawiać dopiero w wieku 22 lat, wcześniej zaś przez 10 lat trenowała siatkówkę. Rok później została załogantką najlepszej wówczas polskiej sterniczki Katarzyny Tylińskiej, która z klubowym trenerem z AZS AWFiS Gdańsk Robertem Janeckim uczyli ją żeglarstwa od podstaw. Z czasem zaczęła odnosić coraz większe sukcesy. Złoty medal MŚ w Santander (Hiszpania) we wrześniu 2014 zapewnił jej bezpośrednią kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku. Jej sukcesy 2014 roku zostały nagrodzone w Austrii nagrodą "zespołu roku", po raz pierwszy w historii przyznaną załodze żeglarskiej a nie sportowcowi dyscyplin zimowych.  

Adwokat
Paweł Cezary Kołodziej 

ukończył  studia  prawnicze  na Wydziale  Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego a następnie uzyskał Diploma in Legal Studies prestiżowej brytyjskiej  uczelni University of London. Ukończył aplikację adwokacką przy Pomorskiej  Izbie Adwokackiej w Gdańsku, której obecnie jako adwokat jest członkiem. Doświadczenie zdobywał w polskich i zagranicznych kancelariach, strukturach rządowych i wymiaru sprawiedliwości. Przez ponad trzy lata pracował dla brytyjskiego  Ministerstwa  Sprawiedliwości w Wandsworth  County  Court w  Londynie, a  także  w Royal Courts  of  Justice  –  Employment  Appeal  Tribunal w Londynie. www.adwkolodziej.pl