Krzysztof Jancen: Sezon na muzykę

Największe w Polsce spotkanie środowisk i profesji związanych z polską i międzynarodową sceną muzyczną. Konferencja, seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne, prezentacje najnowszego sprzętu i oprogramowania. Koncerty polskich i zagranicznych artystów. O zbliżającej się SeaZone Music & Conference w Sopocie rozmawiamy z organizatorem, Krzysztofem Jancenem z Portobello Group.


Max Radke

Jaka jest idea SeaZone Music & Conference? Po co, dla kogo i dlaczego?

Pomysł na konferencję muzyczną zrodził się, gdy zauważyliśmy, że polska elektroniczna muzyka przestała mieć w sobie tzw. „gen polskości”, przestaliśmy się jej wstydzić, a jednocześnie została zauważona i doceniona poza naszymi granicami. Od kilku lat polscy producenci, DJ-e i promotorzy, w tym z naszej agencji odwiedzali takie wydarzenia jak Winter Music Conference w Miami, International Music Summit na Ibizie, czy Amsterdam Dance Event, podczas których branża związana ze sceną klubową, imprezową i festiwalową mogła spotkać się by wymienić doświadczenia, a co za tym idzie nawiązać kontrakty. Pragniemy przedstawić wiele dróg jakimi można podążać wykorzystując elektroniczne narzędzia i własną pomysłowość by być lepszym DJ-em, producentem, artystą, promotorem, organizatorem, efektywnym partnerem biznesowym, czy nawet muzykiem realizującym się w formach reklamowych, podkładach, czy ścieżkach dźwiękowych. 

Jakie są najważniejsze punkty programu? Które wydarzenia są otwarte, które biletowane, a które tylko na zaproszenia?

Esencją naszego spotkania są panele odbywające się w hotelu Sheraton, gdzie swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się zaproszeni na tę okazję zagraniczni goście. To m.in. Bill Kelly, współorganizator legendarnej Winter Music Conference, Maarten van Beusekom z Awakening Festival, Mark Netto, International Music Summit, czy doskonale znany DJ Tom Novy. Polska reprezentacja to m.in. Novika, XxanaXX, Rysy, Maria Sadowska oraz kluczowe osoby odpowiadające za festiwalowe marki - Łukasz Napora (Audioriver), Krzysztof Bartyzel (Sunrise), Michał Zioło (Warsaw Music Week i  Free Form Festial). Będzie można posłuchać co mają do powiedzenia pionierzy polskiej elektroniki – Marek Biliński i Sławek Łosowski, słynni radiowcy jak Marek Niedźwiecki i Piotr Metz oraz ci, którzy tworzą obecne media – Hubert Augustyniak (4FUN.tv), Norbert Borzym (PR4), Przemek Grabowski i Piotr Niwald (RMF MAXXX).  Inspirujące będzie też spotkanie z Mikołajem Stroińskim i Marcinem Przybyłowiczem, którzy skomponowali muzykę do najpopularniejszej polskiej gry Wiedźmin. Przygotowaliśmy też wykłady instruktażowe, warsztaty, pokazy sprzętu i oprogramowania muzycznego, a także ciekawe spotkania z osobowościami muzycznymi, które rozlokowane będą w odległości kilku minut spacerkiem. 

Właściwie to aktywizujecie całe miasto.

Dokładnie tak. Poza miejscami konferencyjnymi, tj. galeria sztuki BWA, scena kameralna Teatru Wybrzeże, pubogaleria Dwie Zmiany, wieczorami w kilkunastu miejscach odbywać się będą imprezy klubowe i koncerty w Operze Leśnej. Jest w czym wybierać, ale nie wszystkie spotkania będą otwarte dla szerokiej publiczności. Cały program opisany jest na naszej stronie www.seazonesopot.pl.

SeaZone Music & Conference to również koncerty. Kogo usłyszymy w Sopocie?

Przygotowaliśmy dwa główne koncerty, które odbędą się w Operze Leśnej. Piątkowy headliner czeka na specjalny moment, a oczekiwanie niech spotęguje tę niespodziankę. Natomiast w sobotę pojawi się zjednoczona polska partia hip-hopowa z powracającym w fenomenalnej formie Kalibrem 44, ekipą będącą fundamentem polskiego rapu – Sokołem, Włodim, Kosim, Mr Krimem i DJ Steez pod nazwą Wspólna Scena. Zaprezentuje się również niebywała inicjatywa Steve'a Nasha łączącą sztukę turntablistyczną (grę na gramofonach) z występem dużej i prawdziwej orkiestry symfonicznej. To połączenie trudno sobie wyobrazić, ale efekt jest fenomenalny. Poza tymi dwoma niezwykłymi koncertami w klubach aż będzie kipiało. Takie nagromadzenie sław ze świata klubowego będzie miało swe ujście w postaci dziesiątek imprez klubowych - od techno, house, funky, aż po iskrzący EDM.

Podobne konferencje odbywają się na całym świecie, najczęściej w miejscach słynących z imprezowego klimatu - Ibiza, Miami, Singapur, Amsterdam. Jak na tle tych miast wypada Sopot? Czy jest coś, co chcielibyście przenieść np. z Ibizy, czy z Amsterdamu do Sopotu, aby poszerzyć rozrywkową ofertę tego miasta?

Sopot wypada bardzo dobrze! Jest tu kilkanaście klubów, które skutecznie pracują nad swoją własną unikalną tożsamością. To czego z chęcią doświadczylibyśmy w Sopocie to możliwość organizowania w nie do końca oczywistych lokalizacjach różnych form działań artystycznych. Np. koncerty w księgarniach, czy w studiach fotograficznych. To co w Polsce jest również rzadkością to np. showcasy organizowane przez wytwórnie, podczas których prezentują materiał i kierunki muzyczne, które w danym sezonie będą dla nich ważne. Przy okazji SeaZone staramy się wprowadzać te „nowości” i idąc tym tropem wybraliśmy Scenę Kameralną Teatru Wybrzeże na miejsce, gdzie zagrają finaliści czwartej polskiej edycji mistrzostw świata DJ-ingu Red Bull Thre3style. W przepięknej lokalizacji – Nowy Dworzec - pojawi się scena, z której przez 2 dni popłynie muzyka autorstwa początkujących, jak i doświadczonych DJ-ów  prezentujących różnorodne style muzyczne. 

 

67
04/2016

W 2002 roku była jedną z gwiazd pierwszej edycji "Idola". Od czternastu lat jest obecna na polskiej scenie i jak mówi i śpiewa, tego chciała.