Międzynarodowe standardy usług prawnych

Od lewej: adw. David S. Lesperance, adw. Paweł Cezary Kołodziej

Kacper Kowalski

Polska jest krajem atrakcyjnym dla zagranicznych inwestorów, a wielu Polaków decyduje się na międzynarodową współpracę biznesową. Jak w gąszczu ofert, szukać najlepszych prawników w tym zakresie? Podpowiadają: adwokat Paweł Cezary Kołodziej oraz adwokat David S. Lesperance.

Proszę powiedzieć, jakie największe błędy popełniają osoby wychodzące ze swoim biznesem poza nasz kraj?

adw. Paweł Cezary Kołodziej: Prowadząc biznes za granicą, robiąc interesy z zagranicznymi kontrahentami w Polsce warto nie tylko brać pod uwagę biznesowe realia prowadzonej działalności, ale przede wszystkim korzystać z pomocy profesjonalistów znających uwarunkowania systemów prawnych i kulturę prawną zarówno w Polsce, jak i po tej drugiej stronie. Tymczasem często zdarza się, że kontrahenci nie czytają ze zrozumieniem dokumentów sporządzonych w języku obcym. Nierzadko również zdarza się, że firmy zatrudniając prawników wciąż kierują się przede wszystkim jak najniższym kosztem, nie zważając na jakość i kompleksowość świadczonych usług. 

Na co więc przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, szukając porad prawnych tego rodzaju?

adw. David S. Lesperance: Z własnego doświadczenia wiem, że inwestorzy zagraniczni a także polscy przedsiębiorcy potrzebują coraz częściej pomocy kogoś, kto rozumie zarówno polskie, europejskie (tzw. kontynentalne), jak i anglosaskie (np. UK, USA) uwarunkowania prawne. Niezmiernie istotne są także kwestie językowe i międzykulturowe. Tak właśnie zaczęła się moja współpraca w Polsce z mecenasem Kołodziejem, który będąc adwokatem w Polsce posiada nie tylko ogromne doświadczenie akademickie, zdobyte w trakcie zagranicznych studiów prawniczych, ale również praktyczne, zdobyte podczas pracy dla brytyjskiego ministerstwa sprawiedliwości. Swoboda poruszania się w  zakresie systemu prawa polskiego i anglosaskiego, zrozumienie istniejących w nich instytucji prawnych, oraz biegłość w prawniczym języku angielskim w dobie globalizacji, gdy większość transakcji handlowych i struktur korporacyjnych bazuje na wzorcach wypracowanych w UK lub US, są bezcennym atutem prawnika, gdyż zapewniają one klientowi pewność otrzymania kompleksowych  usług. 

Czy w Polsce rzeczywiście wzrasta potrzeba uzyskiwania porad prawnych, które obejmowałyby znajomość systemów legislacyjnych różnych krajów?

P.C.K.: Zdecydowanie! Polacy są otwarci na relacje biznesowe z całym światem. Ponadto coraz więcej Polaków mieszka poza granicami Polski, gdzie przenoszą swoją aktywność życiową pozostając jednocześnie silnie związani z krajem ojczystym. Stąd potrzebują profesjonalnych porad na najwyższym poziomie z uwzględnieniem aspektów różnych systemów prawnych. Jako przykład mogę podać klientkę - światowej sławy sportowca, która jest Polką posiadającą podwójne obywatelstwo, reprezentującą na zawodach międzynarodowych kraj swojego drugiego obywatelstwa. Jednocześnie część swojego czasu spędza w Polsce, gdzie posiada majątek i prowadzi biznes. Nie tylko w świecie sportu czy biznesu takie sytuacje są bardzo częste. Wpływa na to wspomniana już wcześniej przeze mnie globalizacja. Tego typu klienci potrzebują jednego doradcy, który pozwoli im uporać się z wszelkimi zagadnieniami prawnymi w sposób kompleksowy.  

D.S.L.: Firmy się rozwijają, najpierw są w Polsce, potem Europa, by finalnie działać na całym świecie. Wiąże się to z kolejnymi zmianami i wymaga od prawnika dodatkowych kompetencji. Musi mieć on wiedzę nie tylko z zakresu systemów prawnych, ale także funkcjonowania danej branży. Taki doradca musi działać więc globalnie, a także rozumieć i przewidywać potrzeby klienta. Stąd tak bardzo potrzebne są osoby, które posiadają wiedzę dotyczącą tego, jak działają systemy prawne i podatkowe na świecie oraz znakomite umiejętności językowe. To właśnie dzięki obecności profesjonalistów jak min. mecenas Kołodziej i bardzo dobrych perspektyw rozwoju, moi klienci z Ameryki Północnej i Azji, czy globalni giganci jak np. Amazon, chcą inwestować na polskim rynku.