Dr Wojtacki Aniołem Medycyny

Dr n. med. Janusz Wojtacki, lekarz Hospicjum im. księdza Dutkiewicza w Gdańsku, został wyróżniony nagrodą Anioł Medycyny 2015 podczas gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie. O przyznaniu statuetki gdańskiemu lekarzowi zdecydowała papituła, na czele której stanął prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski.


Matylda Promień

Kandydatury do nagrody w pierwszej kolejności zgłaszali sami pacjenci. To dzięki nim dr Wojtacki znalazł się wśród 100 innych lekarzy nominowanych do nagrody. W gronie nominowanych znaleźli się również inni lekarze z Pomorza: Jakub Kłącz, urolog Centrum Medycznego Polmed, Ewa Szutowicz - Zielińska z Akademii Medycznej w Gdańsku oraz Waldemar Zakowicz, internista i lekarza medycyny pracy z Centrum Medycznego LuxMed z Gdyni Oksywia.

Organizatorem gali i inicjatorem nagrody jest Fundacja Anioły Farmacji i Anioły Medycyny, powołana w celu wyróżniania lekarzy i farmaceutów szczególnie oddanym chorym. Doktor Janusz Wojtacki od 20 lat jest związany z ruchem hospicyjnym na Pomorzu. Jeszcze jako student medycyny wraz z ks. Eugeniuszem Dutkiewiczem SAC, założycielem gdańskiego Hospicjum, odwiedzał chorych onkologicznie w ich domach.

- W hospicjum nauczyłem się rzeczy, bez których nie byłbym dobrym lekarzem. Tak podstawowych jak pobieranie krwi, ale także rozmowa z chorym. Nauczyłem się cierpliwości, planowania czasu pod kątem chorego. Wiem jak ważne jest, co on czuje, jak ocenia swoje życie. Zawsze musi być moment pochylenia się nie tylko nad historią choroby, ale także nad historią życia - mówi dr Janusz Wojtacki.

Wyróżnienie nagrodą lekarza sprawującego opiekę nad pacjentami onkologicznymi, podopiecznymi Hospicjum, to ważny gest zwracający uwagę na temat opieki hospicyjnej w Polsce.