La Playa Palace - Historia i nowoczesność

To będzie jedna z najbardziej luksusowych i oryginalnie zaprojektowanych inwestycji w Polsce. I z pewnością jedna z najbardziej kontrowersyjnych, wszak łączenie historii z teraźniejszością zawsze budzi emocje. W Sopocie, przy ulicy Wosia Budzysza 4, w dawnym pałacyku, w którym jeszcze kilka lat temu mieścił się Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego powstaje apartamentowiec La Playa Palace. 


Max Radke

Pałacyk wybudowany został w latach 1899 - 1900 przez architekta E. A. Heinemanna z Lęborka. Neobarokowa elewacja i wyróżniające się wieżyczki – kiedyś realizowały założenia francuskiej mody, przez lata zostały zaniedbane, dziś odzyskują dawny blask i wciąż zachwycają oraz inspirują. W Pałacyku zachowały się też fragmenty malowideł oraz oryginalnej posadzki, dzięki czemu można w tym miejscu niemal dotknąć historii z początku XX wieku. Inwestor uznał, że to skarb, który warto pielęgnować. Odkryte malowidła zostały odrestaurowane i wpisały się w architekturę wnętrz. 

Inwestycja La Playa Palace jest luksusową nieruchomością premium idealnie reprezentującą najlepsze cechy Sopotu. Projekt wykorzystuje elementy inspiracji secesją, a neobarokowy styl inwestycji uwzględnia także zdobycze współczesnych najlepszych światowych rozwiązań architektonicznych. Zestawienie obu, na pozór nie wpisujących się nawzajem w siebie stylów, pozwoliło uzyskać charakter inwestycji nieznany dotychczas na polskim rynku nieruchomości.

- W pracy nad projektem ważne było, aby dobrze odczytać kod miasta i wpisać się w niego nową zabudową. Z estetycznego oraz użytkowego punktu widzenia proponowana architektura staje się formą szczerego dialogu między historią a współczesnością. Proponujemy unikatowe założenie architektoniczno - urbanistyczne. Niepowtarzalność projektu przejawia się w przenikaniu dwóch struktur przestrzennych w wyniku połączenia dyskretnego, nowoczesnego prestiżu i szlachetnego bogactwa XIX-wiecznej historii - mówi architekt Marcin Kaniewski.

W La Playa Palace znajdą się tylko trzy apartamenty. Każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego. Największy, dwupoziomowy apartament z prywatną windą z garażu znajduje się na parterze. Jego powierzchnia to 687 m2, a wartością dodaną jest prywatny ogród o powierzchni ponad 800 m2. Cechą wyjątkową jest też osobne wejście główne zrekonstruowane z historycznego wejścia, którego ściany zdobią przeszło stu letnie dekoracje malarskie i sztukatorskie.

Na pierwszym piętrze znajduje się apartament o powierzchni 354 m2. Jego atutem jest olbrzymi taras (54 m2) z podłożem z drewna egzotycznego. Z kolei na ostatniej kondygnacji inwestor zaplanował najmniejszy apartament o pow. 272 m2. Czynnik wyróżniający apartament to możliwość rozkoszowania się widokiem na morze zarówno spędzając czas w romantycznej antresoli usytuowanej w wierzy pałacowej jak i przebywając na jednym z obszernych tarasów wykonanych z desek z drewna egzotycznego.

Tuż obok zabytkowego pałacyku inwestor buduje też zespół apartamentowy La Playa Apartments. Znajdzie się tam 27 apartamentów wykończonych pod klucz, a inwestycję otaczać będzie pięknie zaprojektowany zespół parkowo - ogrodowy. Żywopłoty, szpalery drzew oraz altana dają efekt kameralności i tajemniczości otoczenia budynków.

- To idealne miejsce na tak zwany second home, wakacyjny apartament lub apartament na wynajem. Inwestycja ta ma wszystko to, czego poszukują najbardziej wymagający klienci. Niebanalną architekturę, wyjątkową lokalizację i najwyższą jakość wykończenia. Do tego ogród w stylu romantycznym oraz wnętrza stworzone z myślą o wymogach nadmorskiej miejscowości. To także uroki sopockiego klimatu na wyciągnięcie ręki - mówi Julia Lewandowska z Poland Sotheby’s International Realty. 

O tym, że inwestycja jest luksusowa świadczą też ceny apartamentów. W inwestycji La Playa Palace trzeba za stan deweloperski zapłacić 27 tys. brutto za m2, natomiast w inwestycji La Playa Apartments 27 tys. netto za stan pod klucz.