Tegoroczna godzinna dla Ziemi WWF

19 marca, o godz. 20.30 odbędzie się jedna z największych proekologicznych inicjatyw społecznych na świecie: Godzina dla Ziemi. Międzynarodowa akcja, znana przede wszystkim z symbolicznego gaszenia świateł, w tym roku w Polsce będzie dedykowana ochronie wilka. 

Godzina dla Ziemi organizowana jest od 2007 roku. Do zeszłego roku jej przebieg miał charakter symboliczny, setki milionów ludzi na całym świecie, w geście troski o naszą wspólną planetę, wyłączało światła na jedną godzinę tego samego wieczoru. W zeszłym roku po raz pierwszy w Polsce, Godzina dla Ziemi stała się okazją do rozwiązywania konkretnych problemów ekologicznych. Fundacja WWF zbierała podpisy pod petycją mającą na celu zachęcenie stosownych władz do wdrożenia programu ochrony bałtyckiej populacji morświna. 

W tym roku, 19 marca, o godzinie 20:30 w najważniejszych budynkach i miastach na całym świecie zgaśnie światło. W Polsce, Fundacja WWF chce zwrócić uwagę na problemy z jakimi boryka się w naszym kraju populacja wilka. Dziś, żyje u nas, jedynie około 1000 wilków. Te dumne i wolne zwierzęta giną z powodu ludzkiej nieuwagi, strachu i chęci zysku. Polacy uważają, że wilki są groźne i niebezpieczne. 

Głównym zarzutem jest zagrożenie, które wywierają na ludzi. Oczywiście nie jest to prawdą. Od ponad 60 lat, w Polsce nie zostały odnotowane ataki wilków na ludzi, które zakończyły się poważnym poranieniem czy śmiercią. Wilki zazwyczaj unikają  ludzi – po prostu się nas boją. Jest to efekt wielowiekowych prześladowań tego zwierzęcia. Jeszcze nie tak dawno, w Polsce, za zabicie wilka wypłacano nagrodę. Jeśli wilk zobaczy, wyczuje człowieka, to stara się utrzymać bezpieczny dla siebie dystans. 

Następnym zarzutem wobec wilka są ataki na zwierzęta hodowlane, które przynoszą szkody. Na samym początku warto zauważyć, że zwierzęta domowe stanowią zaledwie 3% wilczego pokarmu. Konflikt ten, choć marginalny w skali kraju, można rozwiązać stosując elektryczne pastuchy oraz korzystać z odpowiednio wyszkolonych psów pasterskich, które skutecznie odstraszają wilcze zakusy.

Fundacja WWF Polska chce poprawić ich stereotypowy wizerunek i przekonać Polaków, że musimy je chronić. Organizacja zachęca wszystkich do symbolicznego zgaszenia świateł na jedną godzinę w geście solidarności z wilkami w dniu  19 marca o godz. 20.30. Bądźmy głosem tych, którzy go nie mają.