Mówi się, że nasze ciało, to pewnego rodzaju pamiętnik, bo gromadzi różne „wspomnienia” z całego naszego życia. Poparzenie blachą wyciąganą z piekarnika (przygotowania do romantycznej kolacji), tatuaż motylek (żałuje się go dopiero po latach), czy rozstępy po porodzie. Wszystko to, choć może przypominać miłe chwile, to jednak nie zawsze stanowi ozdobę. Jak pozbyć się niechcianych „śladów”? 

To, co podobało nam się 15 czy 20 lat temu, teraz nie do końca musi nam odpowiadać. Tak jest z tatuażami. Serduszko na kostce było dobrym pomysłem i dowodem wielkiej miłości, ale… Teraz nie masz już ochoty na tego typu wspomnienia? 

TATUAŻ MOŻE ZNIKNĄĆ

Jeszcze do niedawna usuwanie tatuaży było dość bolesnym i nieprzyjemnym zabiegiem, którego skutki nie zawsze zadowalały. 

- Tatuaż może być niechcianą pamiątką z młodzieńczych lat, której z różnych przyczyn nie chcielibyśmy już nosić. Na szczęście nie musi nam towarzyszyć przez całe życie - mówi dr Dorota Kozicka z Clinica Dermatologica w Gdańsku. - Zwłaszcza, że laser Harmony XL pro Q-Switched Nd:YAG pozwala na usunięcie tatuażu bez żadnej ingerencji w pozostałą część naskórka. Dostarcza bowiem kontrolowaną porcję energii w głąb skóry przez mikrokanaliki, dzięki czemu jest bezpieczny także we wrażliwej okolicy: oczu, szyi, ust, dłoni czy dekoltu - dodaje Dorota Kozicka. 

Zaletą tego zabiegu są ekspresowe efekty oraz fakt, że nie wymaga on znieczulenia, a po jego przeprowadzeniu nie ma konieczności długiej rekonwalescencji. Przy pomocy lasera pozbędziemy się zarówno tatuaży czarnych, kolorowych, w tym także tych z trudnym do usunięcia pigmentem niebieskim i zielonym.

RECEPTA NA ROZSTĘPY

Jest recepta także na rozstępy. Te mające zazwyczaj sinawy lub biały kolor pasma pojawiają się najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi. Jakie są przyczyny ich powstawania? Przede wszystkim znaczny wzrost ciała w krótkim czasie, ciąża, czynniki hormonalne i genetyczne. Wywołują kompleksy i sprawiają, że nie czujemy się komfortowo we własnym ciele. 

- Rozstępy wykazują wiele wspólnych cech z blizną. Mimo, że ich etiopatogeneza jest odmienna, w obrazie skóry występują charakterystyczne zmiany zanikowe, wygładzenie naskórka, zanik przydatków skóry oraz początkowo czerwone zabarwienie - wyjaśnia Agnieszka Kośnik - Zając z Instytutu Kosmetologii Babiana w Gdańsku. - Dlatego też w terapii zarówno rozstępów, jak i blizn potrądzikowych, ciętych czy pooparzeniowych, rekomenduję zabieg Matrix RF z wykorzystaniem bipolarnego prądu FR, który odznacza się niskim ryzykiem powikłań i krótkim czasem rekonwalescencji. 

Technologia subablacji jednocześnie pobudza zewnętrzne warstwy skóry do rozpoczęcia procesów regeneracji oraz intensywnie stymuluje kolagen. Zabieg wygładza strukturę skóry, dzięki czemu zmiany stają się mniej widoczne. W zależności od rozległości i głębokości zmian, wymagana jest różna liczba zabiegów. 

BEZ SZPECĄCYCH BLIZN 

Jeszcze do niedawna wstydliwe blizny można było jedynie zakrywać. Na szczęście z pomocą przychodzą nam zabiegi medycyny estetycznej, a znakomicie sprawdzą się te wykonywane za pomocą laserów frakcjonujących. Poddać się im możemy m.in. w Centrum Medycznym dr Kubik w Gdyni. Polegają one na doprowadzeniu do kontrolowanego uszkodzenia skóry i uruchomieniu procesu odbudowy, który zapewni powstanie nowej, zdrowej tkanki. 

Wskazaniami do zabiegu są blizny potrądzikowe, zanikowe (np. po ospie wietrznej), powypadkowe, pooperacyjne (np. po cesarskim cięciu) oraz pooparzeniowe. W celu zwiększenia komfortu pacjenta i redukcji bólu w trakcie i po zabiegu stosowane jest chłodzenie aparatem Cry-T Cooler. Całość trwa kilkanaście minut. 

USUŃ ZNAMIONA

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o znamionach barwnikowych, zwanych popularnie pieprzykami. Ważne jest, by monitorować je na bieżąco i co najmniej raz w roku poddawać się badaniu z użyciem dermatoskopu. 

- Pacjenci mylą często znamiona barwnikowe z przebarwieniami skóry, które usuwa się innymi metodami. Warto pamiętać, że występowanie samych pieprzyków nie jest niczym niepokojącym, ale w przypadku, gdy zachodzą w nich zmiany, reakcja powinna być natychmiastowa. Czas usunięcia zmiany będzie kluczowy w przypadku, gdy będzie miała ona tendencje do przekształcenia się w czerniaka, który jest bardzo groźnym nowotworem – tłumaczy dr Olivia Komorowska z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Niezależnie od tego, czy przeszkadza ci nieestetyczna blizna, czy „wysłużony” tatuaż, przyjrzyj się bliżej ofertom gabinetów kosmetologicznych i medycyny estetycznej. Wszelkie szczegóły terapii poznasz zapewne podczas pierwszej wizyty u specjalisty.