Paszporty Polityki dla Eweliny Marciniak

Ewelina Marciniak, etatowa reżyserka Teatru Wybrzeże została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Teatr. Kapituła nagrody nominowała także Dominikę Knapik „za jej pracę w teatrze dramatycznym i choreografie do spektakli”.


Matylda Promień

Za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru”. Tak brzmi uzasadnienie nagrody Paszporty Polityki dla reżyserki. 

Ewelina Marciniak nominację do Paszportów zawdzięcza szczególnie „Portretowi Damy” według powieści Henry’ego Jamesa. Spektakl Teatru Wybrzeże to odważna i nieschematyczna opowieść o konwenansach i przesądach starej Europy, odbierających wolność wyzwolonej, zdawałoby się, kobiecie. 

Za Portret Damy Marciniak została nominowana do prestiżowej nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz otrzymała nagrodę publiczności oraz nagrodę Dziennikarzy na 17. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. W Teatrze Wybrzeże Ewelina Marciniak wyreżyserowała szeroko komentowane i nagradzane „Amatorki” Elfriede Jelinek, kontrowersyjny „Ciąg” Michała Buszewicza.