Beton – przez lata niedoceniany – zdążył doczekać się wielu negatywnych skojarzeń. Jednak współczesna technologia produkcji sprawia, że dzięki różnym formom i fakturom, a także technikom barwienia materiał ten wraca do łask i cieszy się wśród inwestorów coraz większą popularnością.
Ceniony jest za surowy charakter i nieograniczone wręcz możliwości funkcjonalne czy dekoracyjne. Surowa faktura powierzchni betonowych stanowi ciekawe tło dla innych naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień, a wykonane z betonu detale architektoniczne doskonale komponują się także ogrodową roślinnością.
- Beton architektoniczny ma właściwości, które wydają się być pozornie sprzeczne, cechuje go nowoczesność i historia, elegancja i surowość, a jednocześnie wysoka estetyka i wytrzymałość - mówi architekt Agnieszka Hajdas - Obajtek z pracownie Arte Dizain.
Ze względu na swoją wytrzymałość, beton stanowi podwalinę wielu konstrukcji, estetycznie jednak kojarzy się nam zwykle z szarością i surowizną, która wymaga wykończenia. Nie pomyślelibyśmy o nim pewnie jako tworzywie dla artystów i designerów, a jednak coraz częściej w przestrzeni publicznej, jak i budownictwie prywatnym spotykamy tak zwany beton architektoniczny.
- Tajemnica jego popularności tkwi w jego niedoskonałości. Każda płyta jest wylewana indywidualnie, posiada bardzo wyrazistą fakturę, a powstałe na wskutek wiązania betonu różnorodne wżery, pory i przebarwienia tworzą niepowtarzalny wzór. Zastosowanie współczesnych osiągnięć z zakresu technologii betonu pozwala na tworzenie wytrzymałych płyt dekoracyjnych o grubości zaledwie 15 mm. Beton może być także barwiony, dzięki czemu uzyskujemy całą gamę barw - od czystej bieli, poprzez całą skalę szarości, aż do głębokiej czerni - mówi Mateusz Kopowski, współwłaściciel gdyńskiej firmy B-Loft, wiodącego producenta płyt z betonu architektonicznego w Polsce.
Płyty z betonu architektonicznego B-Loft znajdziecie między innymi w Studio Dago w Gdyni. Idealnie komponują się one z wieloma różnorodnymi materiałami wykorzystywanymi w architekturze wnętrz. Tego typu tekstura może pasować zarówno do ścian nowoczesnych domów jednorodzinnych, jak i większych przestrzeni – takich jak restauracje, dworce, hale czy audytoria. Materiał znajduje równie dobre zastosowanie w drobnych elementach architektonicznych.
- Beton architektoniczny we wnętrzach pięknie komponuje się z drewnem lub szkłem, szczególnie transparentnym. Wyjątkowo ciekawe połączenie tworzy ze stalą kortenową - rdzą w nowoczesnym wydaniu. Takie połączenie tworzy charakter niezwykle industrialny świetnie pasujący do loftów i nie tylko. Efektowne jest również połączenie betonu z naturą: zielonymi ścianami lub mchami. Ciekawe minimalistyczne wnętrza uzyskujemy poprzez połączenie go z białymi gładkimi płaszczyznami bez połysku. W tak zakomponowanym wnętrzu świetnie prezentuje się zastosowanie koloru np. turkusu lub musztardowego - dodaje Agnieszka Hajdas - Obajtek.
Jak przekonuje architekt, beton architektoniczny stosuje się jako dekorację na ścianach, posadzkach, czasem nawet sufitach, jak i również na meblach, np. na ladach recepcyjnych. Najczęstszym jego zastosowaniem są jednak ściany gdyż na nich jest najbardziej praktyczny w utrzymaniu. Stosuje się go w przeróżnych formach: gładkich okładzin ściennych, okładzin o dowolnej strukturze, w formie płyt o różnych kształtach, paneli 3d. Szczególnie dobrze prezentuje się odpowiednio podświetlony światłem kierunkowym.
Betony architektoniczne goszczą w naszych wnętrzach coraz częściej i sprawdzają się nie tylko, jako okładziny ścienne. Są także stosowane, jako materiał wykończeniowy na posadzki, czy obudowy domowych kominków. Znajdują swoje zastosowanie również w łazience i w kuchni.
- W łazience płyty przed przyklejeniem do ściany są zabezpieczane impregnatem hydrofobowym, który zapobiega wchłanianiu wody, a co za tym idzie osadzaniem się różnego rodzaju zanieczyszczeń. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest montaż płyt także w kuchni w pasie pomiędzy szafkami stojącymi i wiszącymi - mówi Mateusz Kopowski z firmy B-Loft.
Z betonu architektonicznego wykonuje się też blaty przy umywalkach, obudowy wanien, brodziki lub blaty typowo kuchenne.