Uśmiech kobiety

Dorota Kolak była gościem specjalnym spotkania inicjatywy Uśmiech Kobiety, które odbyło się w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto. Wybitna aktorka wygłosiła prelekcję pod tytułem „Dyscyplina jest matką wolności”. 


Matylda Promień

Na pierwsze w Trójmieście spotkanie inicjatywy Uśmiech Kobiety przybyło ponad 70 pań reprezentujących najwyższą kadrę zarządzającą firm dużych i średnich, polskich i międzynarodowych. Bo właśnie takim kobietom dedykowany jest ten projekt. Działalność inicjatywy skupia się na budowaniu eksperckości jej członkiń i promowaniu ich samych oraz firm, które reprezentują. To pole wymiany doświadczeń, inspiracji i wiedzy na płaszczyźnie biznesowej, towarzyskiej i kulturalnej.

Jednym ze źródeł inspiracji podczas spotkania w Gdańsku była Dorota Kolak. Aktorka Teatru Wybrzeże przekonywała, że umiejętne i świadome wdrożenie dyscypliny daje nam poczucie wolności oraz pomaga zapanować nad chaosem życia codziennego. 

- Dla mnie dyscyplina jest ważna szczególnie w życiu zawodowym. Pozwala na spokój, skupienie, odpowiednie przygotowanie się do roli, które nie ogranicza się przecież tylko do nauczenia się tekstu, ale głównie na zbudowaniu postaci, wejścia w jej ciało, duszę i emocje. Muszę się jednak przyznać, że jeśli chodzi o życie pozazawodowe, to lubię spontaniczność. Mądre przysłowie mówi bowiem: „My tu planujemy a Pan Bóg się zaśmiewa”. W związku z tym staram się nie wybiegać za daleko w przód - mówiła Dorota Kolak. 

Ciekawym punktem programu był panel dyskusyjny dotyczący zarządzania poprzez motywację prowadzony przez Katarzynę Janas i Ewę Jochheim – założycielki Instytutu Durkalskiego Reiss Motivation Profile. Przekonywały one, że pracownik motywowany wewnętrznie lubi swoją pracę, dlatego daje z siebie wszystko na co go stać. Największym wyzwaniem dla przełożonego jest znalezienie miejsc, w których stykają się zaangażowanie pracownika i cele biznesowe firmy. 

W tym przypadku sprawdza się system motywowania pracowników 3.0, który polega w wielkim skrócie na tym, że pracownicy powinni mieć poczucie autonomii, by stworzyć im możliwość osiągania mistrzostwa w danej dziedzinie i by wyznaczać im cele, ale takie, które przyjmą za swoje osobiste.