Open House Gdynia

Kamienica Hundsdorffów

P. Jóźwiak

17 obiektów - mieszkań prywatnych i budynków publicznych - otworzyło swoje drzwi przed zwiedzającymi w ramach festiwalu Open House Gdynia.  Uczestnicy festiwalu mieli okazję zobaczyć najpiękniejsze, najbardziej funkcjonalne i stylowo urządzone wnętrza, w tym wiele klasyków gdyńskiego modernizmu. 

Open House Gdynia jest częścią projektu Open House Worldwide, który powstał 20 lat temu z inicjatywy londyńskiej architekt - Victorii Thornton. W tym czasie organizatorzy udostępnili ponad milionowi miłośników architektury niedostępne na co dzień wnętrza w 30 miastach na całym świecie, m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Melbourne i Barcelonie. Gdynia jest pierwszym polskim miastem, które dołączyło do światowej rodziny Open House. 

Podczas pierwszej edycji festiwalu można było zwiedzić takie obiekty, jak: Urząd Miejski, kawiarnia Mikroklimat, Cafe Cyganeria,  Bankowiec, kamienica Hundsdorffów, apartament pokazowy w inwestycji Silver House, Dom Czynszowy Konopków z mieszkaniami, biurowiec Akwarium, Park Konstruktorów Pentagon, Rol-Ryż, Dworzec Morski, Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych,  Galeria Od Czasu Do Czasu, Atelier Smaku, dom  na Wzgórzu Bernadowo i mieszkanie przy Świętojańskiej 56. 

- Jest to festiwal nie tylko modernizmu gdyńskiego, ale też wnętrz prywatnych, miejsc na co dzień niedostępnych, pięknych, funkcjonalnych, zaprojektowanych ze smakiem. Ale architektura jest tutaj tylko pretekstem. Chodzi nam o otwarcie umysłów, serc ludzi, uświadomienie im, że architektura i dobry design, to nie tylko coś, co ma cieszyć oko, ale również ma duże znaczenie z punktu widzenia funkcjonalnego - mówi Diana Lenart, współorganizatorka festiwalu Open House Gdynia. 

Wśród obiektów, które można było zwiedzać była gdyńska galeria „Od czasu do czasu” mieszcząca się w Orłowie przy ul. Armatorów na osiedlu zwanym Zegarkowem. Osiedle powstało w latach 50. w ramach działalności spółdzielni mieszkaniowej, która zawiązała się przy przedsiębiorstwie Polskie Linie Oceaniczne. W prototypowej technologii będącej alternatywą dla powszechnej wtedy cegły ceramicznej, zbudowano 150 identycznych domów jednorodzinnych, w których zamieszkali głównie marynarze. Dzisiaj tylko kilka z nich zachowało pierwotną formę. 

Miejscem z historią, duszą i emanującym pięknem jest kamienica Hundsdorffów mieszcząca się u zbiegu ulic Abrahama i Starowiejskiej. Narożna kamienica zaprojektowana przez Mariana Maślińskiego w stylu wczesnego funkcjonalizmu o formach opływowych, budowana w latach 1932-35. Ekspresyjnie zaokrąglony narożnik, który okalają długie i również obłe balkony, imituje sylwetkę statku pasażerskiego. Na parterze, w części narożnikowej budynku, mieści się zakład fotograficzny Foto Elite, kontynuujący tradycję przedwojennego zakładu fotograficznego o tej samej nazwie i lokalizacji.

Zachwyt wśród zwiedzających wzbudziła też Cyganeria, najstarsza kawiarnia w Trójmieście, której początki datowane są na rok 1946. Niedawno została otwarta po remoncie i teraz  przypomina wnętrza lokalu z jego najlepszych czasów, które przypadają na lata 50, 60 i 70 XX wieku. Na ścianach odkryto m.in. cegłę i odsłonięto charakterystyczną dla gdyńskich kamienic z lat 30. żelbetową konstrukcję szkieletową. Designerskie meble, dębowe panele, ciemna podłoga dopełniają niepowtarzalnego klimatu i szczególnie wśród starszych gdynian przywołują wspomnienia o artystycznej bohemie, dla której w tamtych czasach Cyganeria była drugim domem.