Mistrzostwo rzutem na taśmę

Osiem weekendów regatowych, prawie 50 wyścigów, dużo ostrej rywalizacji, ale przede wszystkim masa żeglarskiej zabawy. Tak wyglądał pierwszy sezon Biznes Ligi Żeglarskiej. Od czerwca do września rozegrano dwie edycje imprezy, a na starcie stanęli przedstawiciele 15 firm. W drugiej edycji triumfowała załoga ECDF Sailing Team. Ceremonia zakończenia i wręczenia nagród BLŻ odbyła się podczas imprezy Sopot Wave.


Max Radke

Załoga prowadzona przez Filipa Wójcikiewicza obroniła tytuł wywalczony w pierwszej edycji Biznes Ligi Żeglarskiej (wtedy startowała jako STBU Sailing Team), ale walka o zwycięstwo trwała aż do ostatniego wyścigu rundy finałowej. Bardzo mocne okazały się nowe zespoły reprezentujące firmy Corleonis oraz Sosnowski. 

Do ostatnich regat, podwójnie punktowanych, nie było wiadomo kto zatriumfuje. Scenariusza czwartej rundy pozazdrościłby nawet sam Hitchcock. Bardzo dobrze żeglował zespół Dobrych Jachtów, który wmieszał się w rywalizację dwóch najmocniejszych teamów – ECDF i Corleonis sprawiając, że nie wszystko zależało od nich. Każdy z tych trzech zespołów miał szansę na zwycięstwo w finałowej rundzie, aż do ostatniego wyścigu, a lepszy z pojedynku ECDF – Corleonis zostawał zwycięzcą Ligi. 

Pojedynek przez cały wyścig był łeb w łeb, jachty wymieniały się na prowadzeniu co chwilę, aż do momentu ostatniej prostej na metę. Podczas stawiania genakera, po ostatniej boi zwrotnej, załoga Corleonis popełniła duży błąd techniczny i cały żagiel wpadł do wody niwecząc tym samym szansę na zwycięstwo. Bardziej doświadczona załoga ECDF natychmiast wykorzystała sytuację i pewnie pomknęła po zwycięstwo w ostatnim wyścigu, wygrywający tym samy rundę finałową i całą Biznes Ligę Żeglarską. 

Błąd Corleonisa kosztował ich nawet spadek na trzecie miejsce w regatach i „tylko” tytuł wicemistrza ligi. Zwycięski zespół – Europejskie Centrum Doradztwa Finansowego w przeciągu całej II edycji BLŻ startował w składzie: Mariusz Kłobucki, Artur Kłobucki, Filip Wójcikiewicz, Jakub Gotowicki, Adam Lewandowski, Tadeusz Likus, Anna Socha.

Biznes Liga Żeglarska to projekt mający na celu integrację środowisk biznesowych w niebanalnym formacie pod żaglami. Każde regaty poprzedzone były szkoleniem teoretycznym prowadzonym przez instruktorów i trenerów żeglarstwa oraz specjalistów, chociażby z dziedziny aerodynamiki. Załogi startowały, na dostarczonych przez organizatora projektu, firmę GSC Yachting, szczęściu łodziach Delphia24 One Design.

 

Klasyfikacja II edycji Biznes Ligi Żeglarskiej

1. ECDF Sailing Team
2. Corleonis
3. Sosnowski
4. Dobre Jachty
5. Gwiazda Morza
6. Eurocasta