Funkcjonalny Open Space

Zmiana układu funkcjonalnego była największym wyzwaniem dla architektów projektujących wnętrze tego 90-metrowego apartamentu na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Wnętrze miało zostać dostosowane do potrzeb i stylu życia klienta.

Pierwsze co zrobiono to zredukowano ilość pomieszczeń. W efekcie powstała olbrzymia kawalerka zachwycająca otwartą przestrzenią z podziałem na konkretne strefy. Strefa dzienna to obszerny salon z otwartą kuchnią, natomiast w części prywatnej tego apartamentu, łazienkę od sypialni oddziela jedynie przezroczysta ściana. 

Wnętrze zostało utrzymane w duchu zen. Nie potrzeba tu wielu dekoracji, bo widoki rozciągające się za licznymi oknami świetnie zastępują obrazy. Użyto wąskiej gamy kolorów oraz cenione przez właściciela proste niewydumane formy wyposażenia sprzyjające wyciszeniu. Na zewnątrz wre miejskie życie - tutaj się odpoczywa.

Dyskretna zabudowa kuchni wykonana jest z najwyższej jakości materiałów. Stół zaprojektowany przez architektów ma tylko jedno tradycyjne podparcie, bo z drugiej strony zespolony został z granitową wyspą. Wybrano do niego krzesła Lausanne z BoConcept - niezwykle wygodne, co sprzyja długim spotkaniom przy stole. Przy całym tym minimalistycznym stylu jest tu po prostu przytulnie. 

W aranżacji wnętrza wykorzystano wiele rodzajów okładzin ściennych i podłogowych: drewno (fornirowane panele), betonowe płyty i kamień, a dokładnie grafitowy łupek. Kamienne płyty pokryły podłogę niemal całego mieszkania. Fragmentarycznie pojawiają się również w sypialni, ale tu z uwagi na charakter pomieszczenia „przełamano” je drewnianymi panelami. 

W sypialni potrzebna jest harmonia, która pozwala na właściwy wypoczynek. Zestawienie czerni, bieli i szarości, z pozoru mocne, sprzyja relaksowi. We wnętrzu zgrabnie połączono styl industrialny z luksusowym designem. Olbrzymia ściana nad wezgłowiem łóżka wykończona została betonowymi płytami B-Loft. Najbardziej efektowny fragment sypialni? To bez wątpienia minimalistyczna łazienka zamknięta w czarnym kubiku. Od sypialni oddziela ją jedynie transparentna ściana ze szkła. 

Drugą łazienką w apartamencie jest ta przeznaczona dla gości. Jest coś magnetycznego w tym wnętrzu. Wydruk wielkoformatowy na szkle przedstawiający morze - to na pewno. Coś jeszcze? Może czarny sufit, który sprawia wrażenie, że niewielkie pomieszczenie staje się bezkresne niczym kosmos? 

 

Lampy wiszące w łazience - Foscarini Tool Piccola Diesel
Grzejnik w łazience - Terma Zig Zag
Umywalka stojąca przyścienna - Marmorin Noemi
Pozostała ceramika łazienkowa - Catalano
Płyty z betonu architektonicznego - B-Loft
Lampy techniczne - Aquaform
Krzesła w kuchni – BoConcept Lausanne
Wyposażenie AGD – AEG
Lampa wisząca w salonie - Torremato Sunset
Stolik kawowy – BoConcept Occa
Lampa wisząca w holu – &tradition Spinning High
Konsola w holu – BoConcept Brest
Dodatki - BoConcept

 

61
10/2015

Od czwartku do niedzieli wstaje w środku nocy po to, by rano przekazywać nam najświeższe informacje z kraju i ze świata.