Coraz częściej kobiety chcąc poprawić atrakcyjność swoich narządów płciowych, a także bardziej cieszyć się życiem intymnym, wykorzystują najnowsze trendy ginekologii estetycznej. Działania te prowadzą do poprawy poczucia własnej atrakcyjności i komfortu psychicznego leczonych kobiet. Ma to również niebagatelne znaczenie dla poprawy wizerunku kobiety w oczach jej partnera.

Nic więc dziwnego, że kobiety nie w pełni usatysfakcjonowane wyglądem swoich zewnętrznych narządów płciowych, a także kobiety po licznych, często traumatycznych porodach coraz chętniej poddają się labioplastyce i waginoplastyce. Ten pierwszy zabieg polega na zmniejszeniu warg sromowych mniejszych i ich modelowaniu. Drugi to nic innego, jak chirurgiczne zwężenie pochwy pozwalające przywrócić intensywność doznań podczas współżycia.

Labioplastyka na ratunek

Powiększone wargi sromowe mniejsze, nie tylko są częstą przyczyną obniżonego komfortu psychicznego, związanego z obawą o atrakcyjność własnej sfery intymnej, ale również przyczyniają się do dolegliwości związanych z aktywnością fizyczną, czy noszeniem obcisłej bielizny. Jest to problem stosunkowo częsty.

- Zdarza się, że mniejsze wargi sromowe są przerośnięte, większe i dłuższe od warg sromowych większych. Przerost ten nie musi wywoływać dyskomfortu, ale jeśli wywołuje to labioplastyka jest idealnym rozwiązaniem. Przerośnięte wargi sromowe mogą utrudniać higienę intymnych części ciała, powodować dyskomfort w czasie codziennych czynności, często też stanowią przeszkodę psychiczną negatywnie wpływającą na życie seksualne kobiety - mówi gdyński chirurg plastyczny, dr Janusz Zdzitowiecki.

U wielu kobiet powiększenie warg sromowych mniejszych wynika z uwarunkowań genetycznych, natomiast w pozostałej grupie pacjentek, ich deformacja jest wynikiem uszkodzeń, głównie poporodowych lub może być związana z fizjologicznym procesem starzenia się tej okolicy ciała. Część kobiet może czuć się nieatrakcyjna i chcieć poprawić jakość swoich doznań seksualnych przez chirurgiczną korekcję niedoskonałości tej intymnej okolicy ciała. Ponadto często nadmiernie przerośnięte wargi sromowe mogą być źródłem zakłopotania i skrępowania w obecności partnera seksualnego. Podobnie jest z wargami sromowymi większymi, które w ocenie kobiety, mogą być za małe lub za duże. Może to być związane z nadmiernym przyrostem lub utratą masy ciała.

- Chirurgiczna korekcja warg sromowych większych jest możliwa i może korzystnie wpłynąć na wzrost poczucia własnej atrakcyjności. Jedną z metod jest modelowanie preparatami na bazie kwasu hialuronowego. Jest to metoda małoinwazyjna i przynosząca widoczne rezultaty - dodaje dr Janusz Zdzitowiecki.

W poszukiwaniu intymnej satysfakcji

Innego rodzaju problemem, z którym do czynienia ma wiele kobiet jest obniżona satysfakcja ze współżycia intymnego. Spowodowane to jest mocno rozciągniętą waginą, co następuje zazwyczaj po trudnych i długich porodach. Zabieg waginoplastyki ma poprawić elastyczność pochwy. Operacja polega na zredukowaniu nadmiaru śluzówki i rekonstrukcji aparatu mięśniowego wraz z plastyką krocza.

- Zabieg polega na uelastycznieniu pochwy poprzez korekcję aparatu mięśniowego i redukcji nadmiaru śluzówki. Zwężenie pochwy następuje poprzez wycięcie nadmiaru zbędnej tkanki. Dzięki waginoplastyce uzyskuje się zwężenie pochwy. Zoperowane mięśnie mocniej się kurczą, a w efekcie końcowym potęgują doznania w sferze erotycznej - mówi dr Stanisław Metler, ordynator oddziału ginekologiczno - położniczego Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni Redłowie.

Przed operacją chirurg wymierza linie planowanych cięć, w taki sposób aby powstałe blizny były niewidoczne i w żaden sposób nie przeszkadzały pacjentce. Zabieg przeprowadza się na stole operacyjnym w pozycji ginekologicznej pod pełną narkozą. Czas operacji trwa około godziny w zależności od zabiegu. Po waginoplastyce pacjentka najczęściej zostaje na noc w klinice, celem kontroli lekarsko - pielęgniarskiej. Po jednodniowej hospitalizacji zostaje wypisana do domu. Wizyta kontrolna w klinice powinna mieć miejsce po około 7 dniach. Do całkowitej aktywności ruchowej pacjentka powraca po kilku dniach - okres gojenia się rany i zejście obrzęku w okolicy miejsca operowanego wynosi 7 dni. Do całkowitej aktywności seksualnej pacjentka dochodzi po upływie 4 - 8 tygodni.

Dla kogo operacja?

Operacji może się poddać tylko osoba pełnoletnia. Trzeba jednak pamiętać, że waginoplastyka nie może być wykonywana u kobiet, które jeszcze nie rodziły dzieci.

– Młode kobiety, które nie rodziły nie potrzebują zwężenia pochwy. Waginoplastyka zalecana jest kobietom, które już rodziły i u których z powodu przebytych porodów lub nieprawidłowego zaszycia doszło do rozciągnięcia samej pochwy i wejścia do niej - dodaje dr Stanisław Metler.

Operacje plastyczne przede wszystkim usuwają psychiczną barierę związaną z wyglądem narządów płciowych. Przyczyniają się to do tego, że kobieta nabiera pewności siebie i dzięki temu czerpie większą satysfakcję z życia seksualnego.

Natalia Lebiedź