Teściowa to też człowiek

-

prestiz

Zuzanna Celmer, znana psycholog, terapeutka i pisarka, była gościem kolejnego spotkania literackiego z cyklu „Dobra książka w dobrymwnętrzu”. Spotkanie, zorganizowane przez Małgorzatę Janik, właścicielkę sopockiego salonu wyposażenia wnętrz Forma Decor, poświęcone było ostatniej książce Zuzanny Celmer pt. „W łóżku z teściową”.

Książka traktuje o problemie jaki dotyka wiele kobiet - braku akceptacji dla wybranki serca swojego syna. Matka nie potrafi zaakceptować uczucia, jakim obdarza ich syna obca dla niej kobieta. Nie potrafi zrozumieć, że ktoś inny oprócz niej, obsypuje syna czułościami. Zderzenie kobiet, które kochają tego samego mężczyznę rodzi wiele konfliktów. Jak im zapobiec? Odpowiedź zawarta jest w książce Zuzanny Celmer. Poradnik psychologiczno – obyczajowy przedstawia punkt widzenia obu stron. To bardzo ważny aspekt w dalszym dojściu do porozumienia i wzajemnego szacunku. W książce zawarte są nie tylko elementy relacji teściowa - synowa, czy teściowa - zięć. Jest to także poradnik dla przyszłych teściowych. Pomaga uzmysłowić sobie fakt, że to właśnie od nich zależy, jak potoczy się dalsze rodzinne życie, do którego wstąpi nowa osoba. Zdaniem autorki, to właśnie teściowa powinna wyjść z inicjatywą i często przemóc swoją niechęć. Pierwsza wyciąga rękę i nadaje ton dalszym relacjom. Czasem wystarczą proste gesty, by rodzina żyła w zgodzie i stanowiła drużynę. W dzisiejszych czasach odchodzi się od typowego szablonu żona kontra teściowa. Dominuje typ rodziny atomowej, gdzie przeważają relacje pozadomowe, które oddalają od siebie najbliższych. Jak to naprawić?

– Jeżeli uważamy, że coś jest nie tak, nie jesteśmy z tego zadowoleni i być może jest jakaś szansa, żeby to naprawić, to książka ta jest w stanie podsunąć pomysł, dać konkretną wiedzę. Także skłonić do tego, by zastanowić się nad sobą i zobaczyć, że nie wszystko zależy od drugiej osoby, tylko, że ja też mam w tym jakiś udział i mogę coś z tym zrobić – mówi Zuzanna Celmer.

Spotkanie wywołało wiele emocji wśród słuchaczy i słuchaczek. Otwartość Zuzanny Celmer i opowieści własnych doświadczeń bycia synową, doprowdziły do dyskusji, w których wzięły udział przyszłe i teraźniejsze teściowe. To znak, że problem, którego dotyka publikacja jest ważny i co najważniejsze spotyka się z dużym zainteresowaniem.

Dorota Patzer

Zuzanna Celmer – to znana psycholog i licencjonowana psychoterapeutka. Prowadzi seminaria szkoleniowe dla firm, jak i również indywidualne treningi interpersonalne, dotyczące stresu, asertywności, czy motywacji. To również autorka publikacji psychologiczno – obyczajowych, z których trzy zostały przetłumaczone na języki obce. Książki dotyczą między innymi problematyki małżeńskiej, społecznej i rodzinnej. Ma na swoim koncie wiele publikacji prasowych, udziałów w programach telewizyjnych, czy radiowych.

6
06/2010

U szczytu kariery wygrał wszystko co było do wygrania, zdobywając kolejno złote medale na mistrzostwach świata, Europy i igrzyskach olimpijskich!