Przyszłość to domy hybrydowe

Domy o niemal zerowym zużyciu energii to przyszłość. Z jednej strony mamy bowiem unijne dyrektywy ekologiczne, z drugiej zaś czynniki ekonomiczne. Domy zasilane odnawialnymi źródłami energii są bardzo tanie w utrzymaniu. O tych i innych zaletach tego typu budownictwa opowiada Maciej Demków, prezes zarządu firmy Domy Hybrydowe. 

Czym są domy hybrydowe?

Dom Hybrydowy łączy w sobie wszystkie pożądane cechy, jakie powinien mieć dom. Nie chodzi tu tylko o kilka sposobów zasilania produkowanych z odnawialnych źródeł energii, a o harmonijne dostosowanie do siebie cech stanowiących o komforcie, bezpieczeństwie, aspekcie ekonomicznym, ekologii i zdrowiu domowników. To kompletne miejsce do życia!

 

Jakie korzyści płyną z posiadania takiego domu?

Dom hybrydowy to szereg korzyści. My charakteryzujemy je w pięciu punktach. Nasze domy dbają o środowisko, portfel właściciela, komfort mieszkańców, ich bezpieczeństwo i zdrowie.

 

Co to oznacza?

Jeśli chodzi o dbałość o środowisko, to domy hybrydowe budowane są tylko i wyłącznie z materiałów naturalnych i wyposażone są tylko i wyłącznie w odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne produkujące własny prąd, a także wyposażone są w system rekuperacji, z wentylacją mechaniczną. Dzięki temu taki dom ma zerową emisję dwutlenku węgla. Z racji tych zalet, koszty utrzymania takiego domu są niemalże zerowe, a to oczywisty fakt troski o portfel właściciela.

 

Zerowe? To znaczy?

Koszt utrzymania domu o powierzchni 200 m2, liczony łącznie z prądem, wynosi około 200 zł miesięcznie.

 

To faktycznie niewiele. A co wpływa na komfort mieszkańców?

Dom jest zbudowany według standardu Multi Comfort. Jest to standard stworzony parę lat temu przez największą na świecie grupę sprzedającą materiały budowlane, naszego partnera strategicznego, Grupę Saint-Gobain. Standard ten charakteryzuje się siedmioma rodzajami komfortu. Jest to komfort akustyczny, termiczny, dobrej jakości powietrza, ekonomiczny, ekologiczny, bezpieczeństwa i estetyki. Generalnie chodzi o harmonię i balans między tymi wszystkimi cechami, bo  nie sztuką jest zbudować dom, który jest tylko energooszczędny. A harmonia między tymi cechami znacząco wpływa na komfort mieszkańców.

 

A co z bezpieczeństwem?

Jest to bardzo ważna rzecz. My dzielimy bezpieczeństwo na pasywne i aktywne. Bezpieczeństwem pasywnym jest fakt, że domy budowane są z naturalnych materiałów, które są niepalne. Mają klasę ogniową A1. Jeśli chodzi natomiast o bezpieczeństwo aktywne, to wspólnie z jednym z naszych partnerów, firmą Ekotrade, mamy przygotowany cały pakiet zabezpieczeń gwarantujących spokój mieszkańców, począwszy od alarmów, przez czujki dymu, gazu, również gazu usypiającego, przez monitoring, ochronę grup interwencyjnych do przycisków antynapadowych. 

 

Domy hybrydowe dbają o zdrowie mieszkańców. Co to znaczy?

Na pewno wpływ na to mają po raz kolejny wysokiej jakości materiały budowlane, ale również kwestie związane z filtracją powietrza. Dom jest szczelny, więc jesteśmy w stanie kontrolować środowisko w jego wnętrzu, a nawet założyć w nim filtry antyalergiczne. W tej chwili wprowadzamy specjalne płyty firmy Rigips, które pochłaniają formaldehyd, który jest w meblach, klejach i farbach. W najbliższej przyszłości będziemy wprowadzać domy dla osób o podwyższonych wymogach zdrowotnych, czyli np. alergików, czy astmatyków.

 

Gdzie w Trójmieście budowane są Państwa domy?

W Kłodawie i Dobrzewinie koło Gdyni. Jednak nasza firma ma również oddziały w Poznaniu, Bydgoszczy i od września będzie miała w Warszawie. Tam również budujemy osiedla domów hybrydowych.

 

Podobno klient ma możliwość indywidualnego zaprojektowania swojego domu.

Zgadza się. Klient może sobie wybrać nie tylko wielkość działki i domu, ale także kolor elewacji, ilość pokoi, wygląd łazienek itd.

 

A wartości dodane?

Każde osiedle domów hybrydowych będzie wyposażone w dodatkowe atuty, takie jak parki, ścieżki rowerowe oraz oświetlenie LED-owe zasilane bateriami słonecznymi.

 

Ile kosztuje przyjemność posiadania takiego domu?

Klienci słysząc „dom hybrydowy” czy „pasywny” zawsze myślą, że jest to inwestycja poza ich zasięgiem finansowym. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza gdy pamięta się, jak tanie jest jego utrzymanie. Linia podstawowa naszych domów ma od 138 do 290 m2, w cenie od 499 tys. do 899 tys. złotych. Cena ta zawiera już wszystko. Niedługo będziemy wprowadzać linię domów Luxury Line, o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Ich powierzchnia będzie wynosić od 190 do 340 m², a dodatkowo Family Line o powierzchni od 120 do 160 m².