Przekraczając granice możliwości

Dla tych, dla których „zwykłe” Audi A8 to za mało, niemiecki producent stworzył sportową odmianę tej luksusowej limuzyny zwaną S8. Okazało się jednak, że to nie koniec tej historii. Tę motoryzacyjną doskonałość poprawiła firma ABT, niemiecki tunere samochodów grupy VAG (Volkswagen Audi Group). 

Model S8 ABT Power S New Generation to sportowa limuzyna bazująca na seryjnej odmianie. Wyposażona jest w zasadniczo ten sam silnik 4.0 TFSI co wersja fabryczna. Jednak po modyfikacjach przeprowadzonych przez firmę ABT poprawie o około 20% uległy parametry tego motoru. Zamiast 520 KM, generuje on 675. Moment obrotowy zwiększył się z monstrualnych 650 Nm do aż 840 Nm. 

Osiągi nie tyle zostały poprawione, co wywindowane do granic możliwości. Przyspieszenie do 100 km/h poniżej 4 sekund w ultra luksusowej limuzynie o wadze ponad 2 ton musi robić wrażenie. Ale jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że S8 ABT na 4 biegu potrzebuje zaledwie 2.8 sekundy by przyspieszyć od 60 do 100 km/h. Na 5 biegu zwiększenie prędkości z 80 do 120 km/h pochłania 3.5 sekundy. Imponujące jest także przyspieszenie do 200 km/h w 13 sekund oraz prędkość maksymalna wynosząca 290 km/h. 

Wzrost mocy i osiągi to głównie zasługa poprawy elektroniki sterującej pracą silnika oraz zmiany w układzie dolotowym i wydechowym. Przeprogramowane zostały także mapy odpowiedzialne za turbosprężarkę. ABT Power Softwear, który stworzono z myślą o tym modelu, stanowi centrum zarządzania pojazdem, przechwytując, analizując, a następne przekładając na konkretne polecenia wszystkie istotne dane i parametry, m.in. temperaturę silnika, powietrza oraz paliwa. ABT Power Softwear gwarantuje idealną wydajność przy miarodajnym poziomie spalania.  

Aby imponująca moc nie zakłóciła bezpieczeństwa jazdy, S8 ABT wyposażone jest w adaptacyjne, pneumatyczne zawieszenie, a także wydajny, ceramiczny układ hamulcowy. Relaks podczas jazdy zapewnią wentylowane fotele przednie z funkcją masażu, a pełnię wrażeń akustycznych dopełnia system nagłośnienia Bang & Olufsen o mocy 1600 W. 

Jazdę w nocy ułatwia system Night Vision, który za pomocą kamer na podczerwień wyświetla obraz, którego ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec. W codziennej eksploatacji niezastąpione są również takie elementy jak kamery monitorujące przestrzeń wokół samochodu, czujniki parkowania z przodu i z tyłu z selektywnym wyświetlaczem, ale również adaptacyjny tempomat. Model S8 posiada także laserowe reflektory Audi Matrix Led, które dostosowują swoją pracę do sytuacji na drodze. Opisywany egzemplarz dostępny jest w firmie UniqueCars z Redy za kwotę 669 000 zł. 

 

59
08/2015

Teatr  to przede wszystkim szansa na spotkanie z drugim człowiekiem, a w czasach, w których coraz częściej uciekamy w świat wirtualny to bezcenne - twierdzi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.