Dokument ma się dobrze

Kadr z filmu „Deep Love”

materiały prasowe

„Deep Love” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego najlepszym filmem 13 edycji Gdańsk DocFilm Festival. W konkursowe szranki stanęły 24 filmy traktujące o godności i znaczeniu człowieka w miejscu pracy - w kontekście gospodarki globalnej, jednoczącej się Europy, na tle fuzji przedsiębiorstw, eksplozji technologii, ale i biurokracji czy oligarchizacji gospodarki.

Jury festiwalu, któremu przewodniczyła Magdalena Piekorz, nie miało wątpliwości, że film „Deep Love” zasługuje na pierwsze miejsce. Nagrodę przyznano za wysokie walory artystyczne oraz spójność formy i treści oraz za umiejętne ukazanie, że wolność jest wewnętrzną sprawą jednostki. Deep Love to opowieść o sześćdziesięciolatku, który pomimo ciężkiej choroby walczy o swoją pasję, jaką jest nurkowanie. 

Wyróżnienia jury przypadły ponadto meksykańskiej produkcji „Rozpruwacz” opowiadającej o rzeźniku, którego męczą koszmary o tym, że zabite zwierzęta zaczynają się na nim mścić, a także holenderskiemu filmowi „Nie widzą zła” o trzech sędziwych małpach żyjących w domu spokojnej starości. Obraz ukazuje relacje pomiędzy szympansami i ludźmi na przestrzeni lat. 

Trzecim wyróżnionym filmem jest belgijski obraz „Miejsce dla każdego”. Twórcy filmu zabierają nas do wioski w Rwandzie. Dwadzieścia lat po zbrodniach wojennych jej mieszkańcy, pochodzący z wrogich plemion Tutsi i Hutu, żyją obok siebie. Dzięki obrazowi, który był realizowany ponad 4 lata, mamy szansę przyjrzeć się ich wzajemnym relacjom. Poznajemy przedstawicieli młodego pokolenia, którzy zmagają się z trudną przeszłością, lecz chcąc funkcjonować w teraźniejszości muszą wybaczać. Nie jest to łatwe, kiedy mordercy i ocaleni mieszkają po sąsiedzku.

Nagroda publiczności przypadła filmowi „Ukraińcy” w reż. Leonida Kantera i Ivana Yasniy. Twórcy filmu spędzili dwa miesiące u boku żołnierzy z korpusu ochotniczego oraz lokalnej armii broniących przez 242 dni międzynarodowego lotniska w Doniecku. W filmie odnajdujemy realistyczną relację z pierwszej linii frontu w jednej z najgorętszych stref wojennych we wschodniej Ukrainie.