Dokument ma się dobrze

„Deep Love” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego najlepszym filmem 13 edycji Gdańsk DocFilm Festival. W konkursowe szranki stanęły 24 filmy traktujące o godności i znaczeniu człowieka w miejscu pracy - w kontekście gospodarki globalnej, jednoczącej się Europy, na tle fuzji przedsiębiorstw, eksplozji technologii, ale i biurokracji czy oligarchizacji gospodarki.


Matylda Promień

Jury festiwalu, któremu przewodniczyła Magdalena Piekorz, nie miało wątpliwości, że film „Deep Love” zasługuje na pierwsze miejsce. Nagrodę przyznano za wysokie walory artystyczne oraz spójność formy i treści oraz za umiejętne ukazanie, że wolność jest wewnętrzną sprawą jednostki. Deep Love to opowieść o sześćdziesięciolatku, który pomimo ciężkiej choroby walczy o swoją pasję, jaką jest nurkowanie. 

Wyróżnienia jury przypadły ponadto meksykańskiej produkcji „Rozpruwacz” opowiadającej o rzeźniku, którego męczą koszmary o tym, że zabite zwierzęta zaczynają się na nim mścić, a także holenderskiemu filmowi „Nie widzą zła” o trzech sędziwych małpach żyjących w domu spokojnej starości. Obraz ukazuje relacje pomiędzy szympansami i ludźmi na przestrzeni lat. 

Trzecim wyróżnionym filmem jest belgijski obraz „Miejsce dla każdego”. Twórcy filmu zabierają nas do wioski w Rwandzie. Dwadzieścia lat po zbrodniach wojennych jej mieszkańcy, pochodzący z wrogich plemion Tutsi i Hutu, żyją obok siebie. Dzięki obrazowi, który był realizowany ponad 4 lata, mamy szansę przyjrzeć się ich wzajemnym relacjom. Poznajemy przedstawicieli młodego pokolenia, którzy zmagają się z trudną przeszłością, lecz chcąc funkcjonować w teraźniejszości muszą wybaczać. Nie jest to łatwe, kiedy mordercy i ocaleni mieszkają po sąsiedzku.

Nagroda publiczności przypadła filmowi „Ukraińcy” w reż. Leonida Kantera i Ivana Yasniy. Twórcy filmu spędzili dwa miesiące u boku żołnierzy z korpusu ochotniczego oraz lokalnej armii broniących przez 242 dni międzynarodowego lotniska w Doniecku. W filmie odnajdujemy realistyczną relację z pierwszej linii frontu w jednej z najgorętszych stref wojennych we wschodniej Ukrainie.