Grand Press Photo dla Macieja Moskwy

Maciej Moskwa, trójmiejski fotoreporter zwycięzcą tegorocznej edycji Grand Press Photo, najważniejszej polskiej nagrody fotograficznej. Uznanie jury i tytuł Zdjęcie Roku zdobyło zdjęcie kurdyjskiego chłopca, uchodźcy z syryjskiego miasta Kobane zajętego przez terrorystów z państwa islamskiego.  Wśród nagrodzonych znaleźli się także inni fotografowie z Trójmiasta. 


Matylda Promień

Maciej Moskwa, fotograf zrzeszony w grupie Testigo Documentary, jest autorem fotoreportażu obrazującego skutki ataku państwa islamskiego (ISIS) na kurdyjskie miasto Kobane w północnej Syrii. Atak doprowadził do masowego exodusu ponad 300 tys. ludzi, którzy szukali schronienia w pobliskiej Turcji. Uciekinierzy znaleźli się w fatalnym położeniu: z jednej strony atakowani przez ISIS, a z drugiej blokowani przez turecką armię, która nie
pozwalała na wspieranie obrońców miasta Kobane. 

W ciągu kilku tygodni sytuacja uchodźców zbliżyła się do granic klęski humanitarnej. W przepełnionych obozach dla uchodźców brakowało jedzenia, dostępu do czystej wody, nie mówiąc już o organizowaniu jakiegokolwiek szkolnictwa dla dzieci. I właśnie z tego fotoreportażu pochodzi nagrodzone zdjęcie, a cały fotoreportaż zdobył jeszcze drugą nagrodę Grand Press Photo w kategorii Wydarzenia. 

Zwycięzcą kategorii Sport został też Piotr Pędziszewski za zdjęcie z gali KSW w Poznaniu, na którym Kleber Koike Erbst świętuje swoje zwycięstwo nad Anzorem Azhievem. Drugą nagrodę w kategorii Środowisko przyznano Kacprowi Kowalskiemu za zdjęcie lotnicze sztormu na Bałtyku w okolicy Łeby. Z kolei Krzysztof Mystkowski z agencji Kosycarz Photo Press zdobył trzecie miejsce w kategorii Portret Sesyjny za zdjęcie Andrzeja Wajdy przed Teatrem Szekspirowskim.   

57
06/2015

Do lata pozostało już niewiele czasu. Pewnie każdy z nas marzy o tym, by na plaży móc się pochwalić zgrabną sylwetką.