Złap formę przed latem

Do lata pozostało już niewiele czasu. Pewnie każdy z nas marzy o tym, by na plaży móc się pochwalić zgrabną sylwetką. W dwa, trzy tygodnie wielomiesięcznych zaległości pewnie nie nadrobimy, ale sytuacja nie jest beznadziejna. Zobaczcie co radzą znakomite trenerki personalne, Katarzyna Dziurska i Katarzyna Ostrowska


Max Radke

Przed nami wakacje, okres urlopowy, odsłaniamy ciało. Co można poradzić tym, którzy przespali okres zimowy i teraz mają zaledwie 2-3 tygodnie na zbudowanie formy? Da się? 

Katarzyna Dziurska: 3 tygodnie to za mało, aby zbudować wymarzoną formę, kiedy przeleniuchowało się większość roku. Pewne rzeczy da się jednak nadrobić. Owszem, dużym plusem będzie sam fakt rozpoczęcia aktywności fizycznej, ale przede wszystkim należy przemyśleć kwestię odżywiania, pozbyć się złych nawyków, jeść zdrowe, regularne i odpowiednio zbilansowane posiłki. Najważniejszy jest start. Każda forma aktywności fizycznej będzie dobra - rower, basen, jogging, fitness, siłownia, czy po prostu długie spacery. 

Katarzyna Ostrowska: Niestety 3 tygodnie to za mało żeby zbudować formę, ale po około trzech tygodniach regularnego treningu wzrasta wytrzymałość, a co za tym idzie podkręcenie metabolizmu. Dzięki temu szybciej spalamy tkankę tłuszczową. Człowiek czuje się lepiej i ma więcej energii. Zbyt szybkie odchudzanie nie jest zdrowe, więc nie polecam diet, ekspresowych głodówek lub nadmiernego przetrenowania. Zachęcam jednak wszystkich do regularnych treningów, bez względu na wiek czy porę roku, gdyż nigdy nie jest za późno na zrobienie super formy. Jeśli natomiast bardzo chcemy dobrze wyglądać w to lato, to nadal nie jest za późno. Odpowiedni program treningowy w połączeniu z dietą sprawi, iż każdego dnia będziemy wyglądać lepiej. Lato to również koniec sierpnia, gdzie bardzo dużo osób wyjeżdża na wakacje. Do tego czasu już można mieć bardzo dobre efekty.

Form treningu jest wiele. Jakie są wasze ulubione formy i co jest dobre dla kobiet, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością sportową, jak i dla tych, które mają już doświadczenie i chcą spróbować nowości? 

Katarzyna Dziurska: Na rynku pojawia się co raz więcej nowych form akt fizycznej. Ja, z racji zawodu oraz poprzez fakt, że jestem czynną zawodniczką sportów sylwetkowych, preferuję treningi na siłowni, ale gdy tylko mam chęć i możliwości chodzę na basen, spaceruję oraz jeżdżę na rowerze. Dla pań, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną polecałabym zajęcia fitness, gdzie instruktorzy zawsze poprowadzą i pomogą w trakcie zajęć i gdzie nauczymy się podstaw związanych z fitnessem. Jeśli jednak nie lubimy zajęć grupowych, możemy zgłosić się o pomoc do trenera personalnego. Dla pań obytych już ze sportem polecam zajęcia aerobox, połączenie fitnessu, zajęć wzmacniających z elementami boxu i kicboxingu. Bardzo ciekawe i energiczne zajęcia. Jeśli lubimy wyzwania i rywalizację polecam bardzo popularny ostatnimi czasy crossfit oraz runmagedon (bieg z przeszkodami). Jeśli chodzi o nowości na rynku osobiście polecam trening metodą EMS, czyli napięcie mięśniowe poprzez elektrostymulację. Jeśli mamy mało czasu, ten trening jest właśnie dla nas. Trening trwa tylko 30min, jest on bardzo prosty, ale zarazem wyczerpujący, dopasowany do naszych możliwości. Jesteśmy podpięci do elektrod z prądem i sami decydujemy, na której partii mięśniowej chcemy się skupić i z jaką siłą. Zapraszam na trening do Fit 4 Elite w Gdyni. 

Katarzyna Ostrowska: Dla każdego, zarówno początkującego, jak i już z pewnym doświadczeniem najlepszy będzie trener personalny. Osoba bez doświadczenia nie zrobi sobie krzywdy, a dodatkowo nauczy się odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń. Natomiast osoby z doświadczeniem mogą wzbogacić i podkręcić swój trening pod okiem specjalisty. Personalny trener to również dodatkowa motywacja. Moja ulubioną forma treningu jest trening siłowy i zachęcam panie by się nie bały ciężarów. Taka forma treningu świetnie modeluje sylwetkę. W Adrenaline Gym w dużym stopniu stawiamy na treningi personalne. Staramy się uświadomić jak ważna jest opieka trenerska. 

Kobiety marzą o płaskim brzuchu, jędrnych pośladkach i wyrzeźbionych nogach. Skuteczna recepta na każdą z tych części to...? 

Katarzyna Dziurska: Niestety, wszystko zależy od naszej genetyki, pracy włożonej w trening i dietę oraz od systematyczności i konsekwencji w działaniach. Nie możemy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej tylko z wybranej części ciała. Trening powinien skupiać się na całym ciele. Polecam wykonywanie dużej ilości powtórzeń (12-15) oraz serii (3-5) na każdą partię mięśniową z niewielkim obciążeniem. 

Katarzyna Ostrowska: Squat, squat, squat! Przysiady to jedne z najefektywniejszych ćwiczeń. Spalamy dwa razy więcej kalorii przy czym pracują wszystkie mięśnie, przede wszystkim brzuch, pośladki, nogi. 

Nie zawsze jest czas na siłownię. Jakie są najlepsze domowe sposoby na zgrabną sylwetkę?

Katarzyna Dziurska: Domowe sposoby? Niewiele potrzeba, aby zadbać o siebie w domowym zaciszu. Wystarczy mata, bądź koc, krzesło, kanapa, butelki z wodą, zamiast hantelek i można działać! Dla chcącego nic trudnego. Jest wiele ćwiczeń, które możemy wykonywać z obciążeniem własnego ciała. Internet jest pełen filmików, z których możemy korzystać, jednak zalecałabym nie zaczynać samemu. Skorzystajmy z pomocy specjalistów, trenerów, instruktorów fitness, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Katarzyna Ostrowska: Nie zgadzam się, dzień ma 24 godziny i jeśli komuś zależy to zawsze  znajdzie czas na trening. Dla maksymalnego skrócenia czasu treningu polecam Tabate, którą można zrobić w domu 3 razy w tygodniu i osiągnąć przy tym zamierzone rezultaty. Ćwiczenie w ten sposób pozwala spalić więcej tłuszczu niż tradycyjne ćwiczenia aerobowe. Zasada jest prosta – ćwiczymy przez 20 sekund i przez 10 odpoczywamy. Wykonujemy 8 takich serii. W ciągu 20 sekund pracy robimy tyle powtórzeń jednego ćwiczenia, ile tylko jesteśmy w stanie jak najszybciej. Najważniejszy jest tutaj dobór ćwiczenia, które angażuje jak najwięcej mięśni naszego ciała. Mogą to być pompki, skakanka, jazda na rowerku stacjonarnym, przysiady najlepiej z ciężarkami, pady z wyskokiem, itp. Najważniejsza zasada to ćwiczymy na maksa. Nie możemy się oszczędzać, nie zwalniamy, nie oszukujemy samego siebie, nie wydłużamy odpoczynku! 

 

KATARZYNA DZIURSKA: Wieloletnia tancerka oraz miłośniczka sportu. Absolwentka AWFiS w Gdańsku. Instruktorka fitness, tańca i trener personalny. Tancerka w zespole Cheerleaders Gdynia. Od ponad roku członkini zespołu Team Athletes. Tegoroczna Mistrzyni Polski Fitness Soft. wicemistrzyni Polski Bikini Shape, mistrzyni Europy w kat. Bikini Fitness. Jestem tytanem pracy, gdyż - jak uważa - jedynie poprzez ciężką pracę można osiągnąć zamierzony cel! Chce zarażać innych pozytywną energią i siłą oraz udowadniać, że nie ma rzeczy niemożliwych.

 

KATARZYNA OSTROWSKA:  Doświadczenie i edukację zdobywała w Australii, gdzie studiowała sport i fitness i pracowała w jednej z największych siłowni Fitness First Bond St. Jest również zawodniczką w takich federacjach jak: Fitness Model International Natural Bodybuilding Association, Australian Natural Bodybuilding. Startuje w konkurencjach Bikini Fitness i Fitness Sylwetkowe. Wierzy, że fitness jest dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć, wagę, i nigdy nie jest za późno, żeby zdobyć szczyty swoich możliwości. Na co dzień jest trenerką personalną i managerką Adrenaline Gym w Gdańsku. 

57
06/2015

Do lata pozostało już niewiele czasu. Pewnie każdy z nas marzy o tym, by na plaży móc się pochwalić zgrabną sylwetką.