Demony. Władczynie. Boginie.

Wspaniałe, majestatyczne władczynie, wyniosłe boginie, tajemnicze demony. Niepokojące, namiętne, budzące respekt - często strach. Słynące z piękna, okrucieństwa i niezaspokojonych żądzy. Kobiety - taki jest tytuł projektu fotografa Maksymiliana Ławrynowicza, który już w lipcu zagości na wystawie w Sopocie. 

Jest to cykl portretów kobiet w stylizacjach inspirowanych czasami starożytnymi. W projekcie występują motywy mitologii greckiej i hinduskiej, historii Rzymu i Egiptu, oraz folkloru słowiańskiego. Fotograf zaprosił do współpracy przede wszystkim kobiety związane z nim prywatnie: twarzą projektu jest Zofia Ławrynowicz - matka autora, która występuje w podwójnej roli jako Agrypina i Nemezis, czyli najpotężniejsze kobiety starożytnego Rzymu i Grecji.

Stajemy też oko w oko ze starożytnymi Eryniami – Megajrą, Tyzyfone, czy Alekto, księżniczką Troi – Kasandrą, Cesarzową Rzymu Messaliną, czy… okrutną nimfą Driadą. Są słowiańskie Północnica i Południca, Rusałka i Marzanna, a także hinduskie bóstwa – rządna krwi Kali, czy personifikacja kobiety – Parwati. Każda z fotografii opatrzona jest finezyjnym acz wyczerpującym opisem przywołującym adekwatne fakty, mity, wierzenia i historie. Więcej na www.projekt-kobiety.com.

56
05/2015

Chociaż w tym roku skończy 40-tkę widzowie, znajomi i ludzie ze świata kultury i sztuki mówią o nim młody Stuhr.