Wokół wybielania zębów pojawiło się mnóstwo stereotypów. Nadwrażliwość zębów, osłabione szkliwo, czy większa podatność na próchnicę to tylko niektóre z nich. O tym, że warto wybielać żeby (tylko pod okiem specjalisty!) oraz o scalingu i piaskowaniu opowiada Aleksandra Zabłocka-Fig licencjonowana higienistka i mgr zdrowia publicznego z  Kliniki Pięknego Uśmiechu iDentical w Sopocie. 

Często spotykam się z opinią, ze scaling, piaskowanie i wybielanie to te same zabiegi, kończące się podobnym efektem. Prawda jest jednak inna. Jaka jest między nimi różnica?

Scaling to zabieg profilaktyczny, a zarazem leczniczy, polegający na usuwaniu zmineralizowanych złogów nazębnych, czyli warstw bakterii,  które potocznie nazywamy „kamieniem nazębnym”. Złogi nazębne usuwamy za pomocą ultradźwięków i narzędzi ręcznych. Po wykonanym zabiegu ważne jest również dokładne wypolerowanie powierzchni zębów. Używamy do tego specjalnej kątnicy profilaktycznej oraz różnego rodzaju gumek i past polerskich. Piaskowanie zaś jest zabiegiem uzupełniającym po scalingu. Polega na usuwaniu za pomocą piaskarki (wydobywa się z niej pod ciśnieniem proszek ze strumieniem wodnym) osadów z kawy, herbaty, płukanek leczniczych, papierosów oraz jest niezbędne w trakcie leczenia ortodontycznego. Wybielanie to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, poprawiający estetykę i samopoczucie pacjenta, wykonywany pod nadzorem higienistki lub lekarza w gabinecie stomatologicznym lub wykonywany w warunkach domowych. Polega on na zmianie koloru zębów, dzięki zastosowaniu specjalnego preparatu – żelu aktywowanego światłem LED – w przypadku wybielania gabinetowego lub w trakcie kuracji domowej – na aplikacji żelu do specjalnych nakładek na zęby wykonanych przez technika dentystycznego, dostosowanych indywidualnie do zębów pacjenta.

W aptekach i drogeriach dostępnych jest całe mnóstwo preparatów wybielających. Dlaczego tak ważne jest, by zęby wybielać jedynie pod okiem specjalisty?

W warunkach domowych możemy zastosować paski wybielające oraz wybielające pasty do zębów. To najtańsze rozwiązanie, ale i najmniej skuteczne i efektywne. Higienistka lub lekarz dostosowują metodę wybielania zębów indywidualnie do potrzeb pacjenta. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie pacjenta, a więc zabiegi profilaktyczne, eliminacja chorób dziąseł, próchnicy i nadwrażliwości zębów, w taki sposób, aby efekt końcowy wybielania był jak najbardziej satysfakcjonujący. Specjaliści minimalizują także efekty uboczne, takie jak nadwrażliwość zębów, czy podrażnienie dziąseł, a także kontrolują kolor zębów. Po zabiegu pacjent uzyskuje także dokładne wytyczne, potrzebne do zachowania efektu jak najdłużej. 

Jakie są typy profesjonalnego wybielania?

Wybielanie gabinetowe to zabieg trwający ok. 60 minut i obejmuje 4 sesje aplikacji żelu. Zaletą wybielania lampą Zoom!, wykorzystywaną w naszej klinice jest to, że jej światło jest ponad dwukrotnie bardziej intensywne niż w przypadku innych lamp wybielających. To jeden z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych systemów wybielających na świecie. Dzięki niemu możliwe jest wybielenie zębów o średnio 8 odcieni podczas jednej wizyty. W ramach wybielania domowego pacjent otrzymuje zestaw indywidualnie wykonanych nakładek na zęby oraz żel wybielający. Nakładki z żelem zakłada się na zęby na noc. Kuracja domowa (bardziej uporczywa niż gabinetowa) trwa do 2 tygodni, a jej długość jest uzależniona od efektu jaki pacjent chce uzyskać. Nadwrażliwość zębów po zabiegu utrzymuje się dłużej niż w przypadku gabinetowego wybielania, co spowodowane jest zastosowaniem wyższego stężenia żelu wybielającego niż w przypadku wybielania gabinetowego. Często pojawia się też podrażnienie dziąseł wynikające z wydostania się preparatu wybielającego z nakładek na dziąsła lub zbyt dużej ilości żelu zaaplikownego przez pacjenta. 

Czy po zabiegu wybielania należy w jakiś szczególny sposób dbać o zęby? 

Przed rozpoczęciem wybielania zęby powinny być profesjonalnie oczyszczone w gabinecie stomatologicznym. Dla uzyskania najlepszego rezultatu zarówno po wybielaniu gabinetowym jak i domowym, nie powinno się spożywać barwiących płynów i pokarmów, a więc stosować tzw. białą dietę oraz nie należy palić papierosów przez minimum 72 godziny po jego zakończeniu. Wybieleniu nie ulegają licówki, inleye, korony, mosty porcelanowe oraz wypełnienia. Przeciwwskazaniami do wybielania zębów są próchnica zębów, choroby dziąseł, ciąża i okres karmienia piersią oraz alergia na nadtlenki. Zabiegu nie wykonuje się u dzieci.

Wokół wybielania zębów narosło wiele mitów, czy może je Pani wyjaśnić? 

Wybielanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, co potwierdzają liczne badania naukowe. Niestety efekty uboczne pojawiają się wówczas, gdy próbujemy wybielić zęby na własną rękę, bez profesjonalnej opieki. Wówczas możemy otrzymać niezadowalający efekt wybielenia zębów lub zbyt mocny efekt i sino-szary odcień, a także cierpieć na bardzo dużą nadwrażliwość pozabiegową, czy poparzenie dziąseł spowodowane zbyt dużą aplikacją preparatu o wyższym stężeniu.

Dlaczego warto regularnie pozbywać sie osadu nazębnego?

Bakterie są główną przyczyną chorób dziąseł – ich krwawienia, odsłaniania się szyjek zębowych oraz przyczyniają się do parodontozy. Oprócz zniszczeń w jamie ustnej toksyny bakteryjne są groźne dla całego organizmu i odpowiadają za powstawanie chorób układu krążenia, a u ciężarnych mogą spowodować niską masę urodzeniową dziecka i przedwczesny poród. Dlatego tak ważne jest to aby regularnie odwiedzać gabinet higieny w celu usunięcia złogów nazębnych, a więc co 6 miesięcy, 2 razy do roku u osób zdrowych, czyli u osób bez parodontozy i częściej, 3-4 razy do roku u osób z parodontozą oraz w trakcie leczenia ortodontycznego.