Uśmiech, który zmienia życie

Kiedy pacjenci widzą, jak już wkrótce mogą wyglądać ich zęby, nierzadko mają łzy w oczach. Za te niezwykłe metamorfozy odpowiada doktor Krzysztof Chmielewski, właściciel SmileClinic, Kliniki Uśmiechu - zdrowego, ładnego i estetycznego. W wywiadzie doktor opowiada nie tylko o specjalistycznej opiece nad pacjentami, ale także o swojej niezwykłej pasji, jaką jest fotografia, równie profesjonalna.


prestiz

Panie doktorze, o implantach mówi się wiele i wydaje się, że to rozwiązanie, które coraz bardziej zyskuje na popularności...

Rzeczywiście, wielu pacjentów wie, czym jest implant, ale często informacje na ten temat czerpią z internetu, a jak wiadomo „doktor Google” nie zawsze jest dobrym doradcą (śmiech). Jeżeli dochodzi do utraty zęba, najprostszym rozwiązaniem jest zastąpienie go korzeniem sztucznym i jest nim właśnie implant. W początkowej fazie leczenia, zostaje on wprowadzony w kość na ok. 2-3 miesiące. W tym czasie dochodzi do powstania trwałego zrostu kości z powierzchnią implantu. Mówimy wówczas, że implant „przyjmuje się” w kości. W rezultacie, gdy proces ten zostanie zakończony, implant będzie stanowił bardzo solidną podstawę dla uzupełnienia protetycznego, którym może być pojedyncza korona, most lub proteza. 

Na czym polega i jak przebiega konsultacja?

Zazwyczaj przychodzą do nas pacjenci i mówią „chcę mieć ładny uśmiech”. Ważne jest jednak to, by pacjent zrozumiał jak najwięcej, zanim zdecyduje się na leczenie. Stąd posiłkujemy się wieloma programami, czy wizualizacjami, które nam w tym pomagają. Następny etap obejmuje wywiad medyczny oraz rozmowę i wyjaśnienie procesu leczenia. Potrzebne są też dodatkowe badania radiologiczne, jak zdjęcie panoramiczne, czy tomografia komputerowa. Można je wykonać u nas, co pozwala też zaoszczędzić czas. Przed rozpoczęciem leczenia robimy nie tylko dokładny wywiad, ale także szereg zdjęć. Dzięki szczegółowym ujęciom twarzy i uzębienia, możemy przeanalizować stan wyjściowy oraz zaprojektować nowy uśmiech dopasowany do twarzy pacjenta. Na tej podstawie tworzymy wizualizację przyszłego efektu, którą pacjent może ocenić przed decyzją o rozpoczęciu właściwego leczenia. To dla pacjenta jest bardzo istotne i często stanowi dodatkową motywację. 

Czy implanty to dobre rozwiązanie dla każdego pacjenta, który boryka się z brakami w uzębieniu?

Implanty mogą przetrwać wiele lat, badania pokazują, że po pierwszych 10-20 latach ich przetrwanie może być na poziomie między 95 a 99 proc. przypadków. Z pacjentami rozmawiamy także  na temat zagrożeń. Żaden lekarz, nie może przecież dać 100-procentowej gwarancji, że wszystko się uda, bo byłoby to po prostu nieuczciwe. Istnieje wiele czynników niezależnych od lekarza, jak chociażby przeciwwskazania, czy ograniczenia związane z przewlekłymi schorzeniami. Cały proces leczenia składa się z dwóch części: chirurgicznej, obejmującej wszczepienie implantu w kość oraz części protetycznej - osadzenia korony. SmileClinic jest kliniką stomatologii estetycznej, stąd tak ważne jest dla nas to, by całość wyglądała oczywiście jak najlepiej, ale też przede wszystkim naturalnie, a więc nie do odróżnienia w uśmiechu.

Uśmiech jest przecież bardzo ważny w naszym życiu...

Najnowsze badania wskazują na to, że spotykając się z kimś po raz pierwszy, nie budujemy wrażenia na podstawie oczu, ale najpierw zwracamy uwagę na zęby. Zresztą wyobraźmy sobie chociażby Claudię Schiffer z brzydkimi zębami... Możemy mieć piękną twarz, ale zaniedbane zęby absolutnie zawsze będą wpływać negatywnie na nasz odbiór. 

Wcześniej mówił pan o tym jak ważne są wizualizacje uzębienia i zdjęcia. Skądinąd wiem, że fotografia jest pana ogromną pasją i to nie tylko taką, chowaną na dnie szuflady.

Dla mnie fotografia to pasja absolutna, już od wczesnych lat szkolnych. Zaczynałem od prostych aparatów typu Zenit, czy Kijev. Kiedy miałem już dostęp i możliwość zakupienia profesjonalnego sprzętu, wówczas moje zainteresowania nabrały zdecydowanego rozpędu. Sam aparat nie jest jednak tak ważny, jak osoba, która go trzyma. Pasję dzielę razem z żoną. Specjalizujemy się w fotografii przyrodniczej, a szczególnie w zdjęciach podwodnych. Efektem tego jest współpraca z Discovery Channel i ekspedycje w różne zakątki świata. Zdjęcia można obejrzeć m.in. na stronie: www.adakris.smugmug.com

 

Lek. dent. Krzysztof Chmielewski - specjalista z zakresu implantologii i stomatologii estetycznej, założyciel i członek Zarządu Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej, Prezydent Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej w latach 2010-2014, Członek Amerykańskiej Akademii Stomatologii Kosmetycznej, ukończył studia podyplomowe we Frankfurcie zdobywając tytuł Master of Science in Oral Implantology, wykłada aktywnie na całym świecie..

 

Klinika Stomatologii Estetycznej i Implantologii

Gdańsk, ul. Szymanowskiego 2 biurowiec VIGO (1 piętro)

tel: 58 521 93 93,603 336 603 www.smileclinic.pl e-mail: info@smileclinic.pl