Z Marsem na okładkę National Geographic

Mozaika wraku słynnego szwedzkiego okrętu Mars wykonana z ponad 600 zdjęć zrobionych na dnie Bałtyku trafiła na okładki zagranicznych wydań National Geographic. Autorem zdjęcia jest Tomasz Stachura z Gdyni - jeden z najbardziej znanych w Polsce i na świecie nurków - fotografów.


Matylda Promień

Tomasz Stachura jest dopiero trzecim Polakiem, po Tomaszu Tomaszewskim i Marcinie Jamkowskim, którego zdjęcie trafiło na okładkę międzynarodowej edycji NG. Mozaika Marsa jest unikatowa w swojej formie – na głębokości 72 metrów wykonano ponad tysiąc zdjęć. Potem nastąpiła ich kompilacja w jeden obraz. Grafikowi zajęło to ok. 300 godzin pracy.

- Dzięki tej wirtualnej rekonstrukcji będziemy mogli tak naprawdę zabrać ludzi na dno morza i pokazać im wrak, tak jak on faktycznie tam wygląda- mówi Tomasz Stachura.

Sekwencyjne fotografie użyte do zrobienia kompilacji zostały wykonane podczas kilkunastu nurkowań na dnie Bałtyku robionych w warunkach ekstremalnych, w totalnej ciemności. Mars to jeden z najpotężniejszych galeonów świata. Na jego pokładzie znajdowało się 107 ogromnych dział i 800 osób załogi. Został zatopiony w 1564 roku u wybrzeży szwedzkiej wyspy Olandia, po dwudniowej potyczce z duńską flotą. 

Polecane artykuły

nic