Gry Rafała Kowalskiego

Pasja kolekcjonerska, zachwyt nad starymi przedmiotami, przede wszystkim grami planszowymi, które towarzyszą nam od setek lat - to było inspiracją dla Rafała Kowalskiego przy tworzeniu serii obrazów składających się na wystawę pt. „Gry”. Wernisaż wystawy odbył się w Galerii Triada w Gdańsku.


Max Radke

Rafał Kowalski to ceniony artysta malarz, który w swojej twórczości odwołuje się do wyobraźni odbiorcy. Znany jest przede wszystkim z obrazów olejnych, na których często umieszcza postacie w kostiumach i maskach teatralnych. Ukazuje światy pełne urody, które dzięki zastosowaniu otwartej perspektywy zdają się istnieć wiecznie. 

Najnowszy cykl płócien malarz poświęcił planszom ze starych i znanych gier. Wiele z nich ma w swojej prywatnej kolekcji. Przez lata go inspirowały, pobudzały wyobraźnię. Efektem jest wystawa w galerii Triada. 

- „Gry” Rafała Kowalskiego są niezwykłe kompozycyjnie, w malarskości, kolorze, aż chciałoby się je zdjąć ze ściany i na nich zagrać, według zasad stworzonych przez artystę - mówi Szymon Romanowski, właściciel Galerii Triada.

Goście mogli zobaczyć takie obrazy, jak niezwykłe, bo wykonane w drewnie „Domino”, są kultowe „Scrabble”, nie brakuje obrazów na motywach gier strategicznych i wojennych. Ciekawą pracą jest obraz „Kariera” będący nawiązaniem do dzisiejszego tzw. wyścigu szczurów. Jest też „Ikar” skaczący po promieniach słońca, a także chińska wariacja na temat warcabów. Warto też zwrócić uwagę na obraz „Erloser der Welt - Zbawca” z Władimirem Putinem ukazanym jako zbawca tego świata.