Atak na Atakamę

Pustynia Atakama w Chile, uznana przez NASA i National Geographic jako najbardziej suche miejsce na świecie, będzie areną trzeciego w tym roku ultramaratonu z cyklu 4 Deserts. Do październikowego startu przygotowuje się gdańszczanin Marek Wikiera. 


Max Radke

4 Deserts to cykl czterech biegów ultramaratońskich rozgrywanych na 4 krańcowo różnych pustyniach świata, w 4 ekstremach klimatycznych: Wadi Rum (gorąco), Gobi (wietrznie), Atacama (sucho) i Antarktyda (zimno). Zawodnicy pokonują 250 km trasę niosąc na plecach cały ekwipunek. Organizator zapewnia jedynie wodę, miejsce do spania w namiocie i opiekę medyczną. 

Ukończenie wszystkich czterech biegów w ciągu jednego roku gwarantuje wejście do elitarnego klubu 4 Deserts Grand Slam. Marek Wikiera, wraz z trzema innymi Polakami, Andrzejem Gondkiem, Danielem Lewczukiem i Marcinem Żukiem są na półmetku zmagań. Po pokonaniu Wadi Rum i Gobi teraz czas na Atakamę - miejsce 50 razy suchsze niż słynna Dolina Śmierci w Kalifornii, gdzie odbywa się jeden z najsłynniejszych ultra biegów Badwater. Dość powiedzieć, że na Atakamie są obszary, gdzie od ponad 400 lat nie spadła kropla deszczu. Start zaplanowany jest na 5 października. Trzymamy kciuki za Marka Wikierę i pozostałych Polaków.