&TRADITION

Młoda marka i wieloletnia tradycja - tak w bardzo dużym skrócie można opisać duńską fabrykę  &tradition, która mimo swojej krótkiej historii podjęła się produkcji najstarszych i najbardziej znanych ikon mebli takich projektantów jak Arne Jacobsen, Verner Panton czy Jørn Utzon. Opierając się na tradycji i jednocześnie poszukując nowych talentów ta skandynawska marka zaczyna konkurować z gigantami.

O sukcesie marki decyduje nie tylko świetna organizacja, ale przede wszystkim jasna wizja celu i wartości przez nią reprezentowane. Za nakreśleniem tych wytycznych stoi założyciel Martin Kornbek Hansen. Zakładając firmę w 2010 roku jego pryncypium było wspomniane połączenie tradycji i innowacji, które bardzo mocno odnosi się skandynawskiej filozofii designu. 

SZTUKA I RZEMIOSŁO

&tradition to miejsce, w którym rzemiosło spotyka sztukę, funkcja współgra z formą, a materiał i technologia są rozumiane jako potencjał. Kolekcja produkowanych przez firmę mebli i oświetlenia to zarówno projekty pochodzące już z lat 30-tych aż po współczesne, które dzięki starannej selekcji mają szansę stać się ikonami w niedalekiej przyszłości.

Projektantów obecnie projektujących dla marki łączy wspólne dążenie do rozwijania produkcji pod kątem nowych technologii i materiałów. Gryzie się to ze skandynawską tradycją? Absolutnie nie. Współpraca międzynarodowa i czerpanie garściami z nowinek technologicznych to tylko narzędzia w rękach mistrza, który pamięta o swojej unikalnej pozycji na rynku mebli i oświetlenia. Oprócz silnego designerskiego DNA marka stawia nacisk na produkcję z poszanowaniem środowiska. 

KRÓLOWA SOFA

Jednym z czołowych projektów realizowanych w fabryce &tradition jest Mayor Sofa autorstwa duetu Arne Jacobsen & Flemming Larsen. Mebel został zaprojektowany specjalnie dla Ratusza Miejskiego w duńskim Søllerød. Ta modernistyczna forma w mocno regionalnej adaptacji weszła na stałe do grona ikon designu. Pikowane obicie możemy sobie spersonalizować dobierając tkaninę z palety duńskiej marki Kvadrat w wielu wersjach kolorystycznych i fakturach lub klasycznie decydując się na wysokiej jakości skórę. 

Walory mebla zostały docenione przez magazyn Wallpaper, który przyznał w 2013 nagrodę w ramach konkursu Design Awards. Model jest dostępny w wielu wersjach kolorystycznych: od pasteli i szarych melanży poprzez ciemniejsze odcienie śliwki i karminu aż po czerń.

W DOBRYM ŚWIETLE

Wyzwaniem dla projektanta jest najczęściej oświetlenie. Zapanowanie nad aurą, odpowiednie kierowanie strumieniem światła, zachowanie stabilności i funkcjonalności oraz ostatnia, ale nie mniej ważna cecha – wygląd. To właśnie on powoduje, że zakochujemy się w tym a nie innym produkcie, zwłaszcza jak w parze z urodą idą walory użytkowe. 

Czołowym produktem w tej kategorii produkowanym przez &tradition jest kolekcja lamp Bellevue wspomnianego już Arne Jacobsena. Mocno inspirowana bauhausowskim modernizmem. Lampa została tak zaprojektowana, aby kierować światło subtelnie, bez efektu oślepienia. Świetnie się sprawdzi jako dodatek do stylowego wnętrza oraz kompan długich wieczorów przy książce. 

NOWOCZESNOŚĆ W SLUŻBIE TRADYCJI

W ofercie &tradition możemy znaleźć odważne i nie mniej popularne produkty autorstwa Vernera Pantona i Jørna Utzona. Mimo 24 lat różnicy w powstaniu te dwie lampy mają ze sobą wiele wspólnego – obie odnoszą się do prywatnych fascynacji autorów. Panton zaangażował się w ruch Flower Power, a Utzon powrócił do dziecięcego zauroczeniu statkami. Tak powstały projekty lamp Flowerpot i Utzon, które mimo przemijającego czasu nie straciły na swojej aktualności. 

Kolekcja &tradition jest dostępna u dystrybutora marki – Designzoo. Ten nowo otwarty sopocki salon posiada w swojej ofercie również inne duńskie marki. Na miejscu możemy skorzystać również z porad architekta i projektanta wnętrz.

47
08/2014

Upalne lato 2010 - to ważny czas dla dziewczyny z Sulechowa, która od kilkunastu lat mieszka już w stolicy.