Cellulit STOP!

Wiele godzin za biurkiem, siedzący tryb życia, niezróżnicowana dieta, używki, za mało ruchu - to wszystko przyczynia się do powstawania cellulitu. Nawet dobre geny i szczupła sylwetka nie wykluczają jego pojawienia się. O tym, jak walczyć z problemem, rozmawiamy z dr Januszem Zdzitowieckim z Sopockiej Fabryki Urody. 


Matylda Promień

Panie doktorze, sposobów na walkę z cellulitem jest wiele. Jedne mniej, drugie bardziej skuteczne. Ostatnio wiele mówi się o terapii falą akustyczną. Pan jest zwolennikiem tej metody.

Jestem zwolennikiem tej metody, bo jest skuteczna, bezpieczna, bezbolesna i szybko przynosi efekty. Metodę tą polecają nie tylko lekarze, ale też pacjentki, wśród których nie brakuje największych światowych gwiazd z Madonną na czele. Cellulit i miejscowa otyłość to problemy, które dotyczą wielu kobiet bez względu na wiek, sylwetkę, a nawet tryb życia. Nawet dobre geny i szczupła sylwetka nie wykluczają pojawienia się "pomarańczowej skórki". Walka z cellulitem niejednokrotnie przypomina walkę z wiatrakami i wymaga wielu poświęceń. Bo to nie tylko profesjonalna pielęgnacja i zabiegi, ale też często dieta i aktywny tryb życia. Nikt nie lubi zbyt długo czekać na efekty, nikt też nie lubi nawrotów cellulitu, a to się często przecież zdarza. Jeśli zatem chcemy szybkiej i trwałej poprawy, to warto sięgnąć po terapię falą akustyczną za pomocą urządzenia D-Actor 200 szwajcarskiej firmy Storz Medical. To pierwsza zapewniająca trwałe efekty nieinwazyjna metoda leczenia cellulitu oraz zwiotczałej tkanki łącznej spowodowanej starzeniem się. 

Na czym polega ta metoda?

Terapia zwalczania cellulitu i napinania skóry za pomocą fali akustycznej, została odkryta przez przypadek, podczas leczenia schorzeń ortopedycznych u sportowców. Zabieg wykonuje się bezpośrednio na skórze. Pacjentka przyjmuje wygodną pozycję leżącą, a na daną część ciała poddawaną terapii nakładany jest żel ułatwiający przekazywanie energii fali akustycznej w głąb skóry, dając przyjemne uczucie chłodzenia. Następuje uruchomienie aparatu i rozpoczęcie zabiegu. Fale akustyczne są aplikowane przez głowicę wyglądem przypominającą pistolet. Intensywność oddziaływania tych fal powoduje rozerwanie skupisk komórek tłuszczowych w tkance podskórnej i rozbicie mikro i makroguzków, dzięki czemu redukujemy efekt "pomarańczowej skórki" nawet w zaawansowanym stadium tzw. cellulitu włóknistego. Rozbicie tych komórek redukuje ucisk naczyń krwionośnych, aktywuje drenaż oraz przywraca prawidłowe funkcjonowanie skóry. Zabieg jest bezbolesny, przez osoby które poddały się terapii porównywany jest do intensywnego masażu.

Czy dzięki fali akustycznej możemy spojrzeć bardziej kompleksowo na problemy naszej skóry?

Oczywiście, cellulit to nie wszystko. Skóra w miejscach poddawanych terapii falą akustyczną  staje się ponownie elastyczna, jędrna, sprężysta, wyraźnie wygładzona. Jest to również doskonały sposób na wymodelowanie sylwetki poprzez zmniejszenie obwodu ciała. Uda, brzuch, pośladki, ramiona – te części ciała najczęściej udoskonalamy za pomocą urządzenia D-Actor 200, nie tylko przez kobiety, również przez mężczyzn. To również znakomity sposób na redukcję i wygładzenie blizn i rozstępów oraz poprawę sprężystości mięśni po ciąży.

Terapia rewolucyjna, jednak jeden zabieg z pewnością nie wystarczy. Jak zatem zaplanować leczenie?

Najlepsze efekty przynosi seria 6-10 zabiegów o częstotliwości 1-2 razy w tygodniu, co 3-4 dni. Lekarz prowadzący obserwuje na bieżąco efekty i pilotuje całą terapię. Trzeba też zawsze pamiętać, że cellulit i otyłość to problem bardzo złożony i skoro już decydujemy się na terapię, to warto podjąć także inne działania, które przyśpieszą efekty i zniwelują czynniki ryzyka nawrotu cellulitu. Mam na myśli zmianę nawyków żywieniowych, aktywność fizyczną. Wyeliminujmy ze swojego jadłospisu sól, która zatrzymuje wodę w organizmie. pijmy dużo płynów, szczególnie wody. Pomocne są sporty wodne, ale jeśli ktoś nie czuje się w wodzie jak ryba, to pływanie skutecznie zastąpi tańcem lub rowerem stacjonarnym. Warto podejść do tematu kompleksowo.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów falą akustyczną?

Ciąża i okres karmienia piersią, rozrusznik serca, cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby żylne, choroby nowotworowe, niewydolność nerek i niewydolność wątroby.