Alfa Romeo 4C

Co roku na rynku pojawia się kilkadziesiąt nowych modeli samochodów, ale żaden z nich nie budził w ostatnich latach tylu emocji, co Alfa Romeo 4C. Najpierw poznaliśmy nazwę zupełnie nowego modelu, która fanom motoryzacji zdradzała już pewną tajemnicę, a gdy w 2011 roku ujrzeliśmy wersję koncepcyjną, było już wiadomo na 100 procent - Alfa szykuje rasowy samochód, który zaznacza powrót marki do świata lekkich sportowych samochodów coupé. To, co jeszcze niedawno było tylko futurystyczną koncepcją, dzisiaj jest rzeczywistością. Alfa Romeo 4C jest już dostępna w Trójmieście. 


Max Radke

Jest rok 1967. Alfa Romeo produkuje 18 sztuk modelu Alfa 33 Stradale, homologowanej wyścigowej wersji modelu Alfa 33. Samochód ten był uważany przez wielu znawców motoryzacji za jeden z najpiękniejszych samochodów wszech czasów. Zapisał się w historii dzięki konstrukcyjnej koncepcji, zdominowanej dążeniem do uzyskania maksymalnych osiągów i znacznego ograniczenia masy pojazdu. W modelu zastosowano szereg innowacyjnych technologii, w tym całkowicie nowe nadwozie wywodzące się z technologii lotniczej. To właśnie ten samochód stał się źródłem inspiracji, formy i treści dla projektantów Alfy Romeo 4C.

Od początku założeniem projektantów z Centro Stile było stworzenie samochodu, który będzie ważył poniżej 900 kg, do setki będzie się rozpędzał w czasie poniżej 5 sekund, a docelowy stosunek masy do mocy miał być taki, jak w prawdziwym samochodzie wyścigowym, czyli poniżej 4 kg/KM. Cel osiągnięto – w fabryce Maserati w Modenie stworzono samochód dla prawdziwych entuzjastów motoryzacji, o unikalnej stylistyce i z technologią sprawdzającą się zarówno w jeździe po drogach publicznych, jak i torach wyścigowych. Alfa Romeo 4C, dzięki zastosowaniu włókna węglowego i aluminium, waży 895 kg, a przyśpieszenie to 4,5 sekundy do 100 km/h. Alfa napędzana jest turbodoładowanym silnikiem o pojemności 1,75-litra i mocy 240 KM z momentem obrotowym na poziomie 350 Nm.

Doskonałe osiągi modelu Alfa Romeo 4C nie wynikają jedynie z samej mocy silnika. Do odpowiedniego jej wykorzystania konieczne jest użycie zaawansowanego technicznie układu przeniesienia napędu. Model 4C wyposażono w 6-biegową skrzynię biegów z podwójnym suchym sprzęgłem Alfa TCT. Rozwiązanie to łączy w sobie charakterystyczną dla sekwencyjnych skrzyni biegów zdolność uzyskania natychmiastowej mocy z pełną wygodą użytkowania, którą charakteryzują się automatyczne skrzynie biegów.

Na wyjątkowość tego dwuosobowego coupé wpływają też kompaktowe wymiary: długość poniżej 4 metrów i rozstaw osi mniejszy niż 2,4 metra. Samochód ten jest prawdziwą, stuprocentową Alfą, którą można rozpoznać nie tylko oczami, ale także poprzez dźwięk uwypuklony poprzez niskie częstotliwości i typowe basowe dudnienie dobywające się z silnika.

Niesamowite osiągi, wyjątkowe prowadzenie, precyzja przyspieszenia, zwinność samochodu ekstremalna aerodynamika i design, łączą w sobie charakterystyczne cechy tradycji Alfa Romeo. To synteza nowej Alfy Romeo 4C, prawdziwego i bezkompromisowego super samochodu, która zaprasza do przeżywania całej palety emocji za kierownicą. Alfa Romeo 4C dostępna jest w gdyńskim salonie Auto Mobil w cenie od 220 tysięcy zł. brutto.