Tensor - modernistyczna wizytówka Gvdyni

Ponadczasowa architektura w doskonałej lokalizacji i atrakcyjnej cenie - tak w jednym zdaniu można scharakteryzować kompleks biurowy TENSOR zaprojektowany przez studio architektury DEGUTIS z Gdyni. TENSOR to trzy budynki O NAZWACH X, Y, Z, które zostaną zbudowane przez firmę Euro Styl przy ul. Łużyckiej w Gdyni.


prestiz

Łącznie najemcy TENSORA będą mieli do dyspozycji prawie 20 000 m2 powierzchni biurowej. Architekci przedstawili wizję, która w pełni spełniła oczekiwania inwestora. Wizja wyrażona została w modernistycznej architekturze, której cechą charakterystyczną jest minimalizm. A minimalizm to przecież nic innego, jak prezentowanie skomplikowanych myśli poprzez prostotę wyrazu. Taki właśnie jest projekt kompleksu biurowego TENSOR.

– Nowocześnie i minimalistycznie nie oznacza jednak nudno. Wręcz przeciwnie. Modernizm, minimalizm i prostota są ponadczasowe, doskonale ze sobą współgrają. Tu, nad morzem, w Gdyni, wydaje się, że pasują jak nigdzie indziej na świecie. Tensor jest tego najlepszym przykładem. Gdynia – miasto, które cały czas się rozwija było główną inspiracją do stworzenia nowoczesnej i dynamicznej formy architektonicznej – mówi Rafał Degutis ze studia architektury DEGUTIS. 

Sama nazwa TENSOR też w sposób bezpośredni nawiązuje do architektury. Tensor to inaczej wektor, to kierunek, który cały czas jest skierowany ku górze, ku rozwojowi. Geometryczne wariacje na temat wektorów również mocno zainspirowały architektów. Zwłaszcza w zakresie szklanej elewacji, której cechą charakterystyczną są półprzezroczyste pola z siatki. 

Jednym z największych wyzwań architektonicznych przy tej inwestycji była rewitalizacja terenu, który znajduje się w centrum miasta, a który z upływem czasu lekko stracił na wartości. Wszystko po to, by TENSOR stał się nie tylko przyjaznym miejscem pracy, ale też ważnym ogniwem tkanki miejskiej. 

– Chcieliśmy by TENSOR wyróżniał się układem urbanistycznym, dlatego nie odgradzaliśmy się od miasta, a otworzyliśmy go w stronę ulicy Łużyckiej, tak by wprowadzić ruch pieszy, przestrzeń i światło do wewnątrz kompleksu. Zaproponowaliśmy otwarte dla wszystkich patio z zielenią, wodą, placem do spotkań oraz usługami. Chcemy, by obiekt żył cały czas – dodaje Rafał Degutis.

Architekci zachowali maksymalną ilość zieleni wysokiej, rosnące drzewa idealnie wkomponowały się w architekturę kompleksu, retencjonowane też będą wody opadowe do celów podlewania. Ponadto, zaplanowano energooszczędne fasady wyposażone w szyby o bardzo dobrych parametrach technicznych w zakresie izolacyjności termicznej oraz akustycznej, a także system rekuperacji, czyli odzysku ciepła. W każdym budynku zaprojektowano też duże, wygodne rowerownie z szatniami i węzłami sanitarnymi. 

Kompleks biurowy TENSOR będzie oferować poszukiwaną przez klientów z sektora BPO/SSC powierzchnię klasy A. Oddanie do użytkowania I etapu inwestycji, czyli budynku X o powierzchni biurowej ok. 4 960 m2., zaplanowane jest na II połowę 2015 r. 

DEGUTIS studio architektury zostało stworzone w 2005 r. przez parę architektów Marzenę i Rafała Degutis. Oboje są absolwentami Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Cenią sobie nowoczesne rozwiązania, hołdując zasadzie: "Proste jest piękne". Ich współpraca oraz zbierane przez lata doświadczenia zaowocowały wieloma interesującymi projektami budowlanymi i projektami wnętrz. Wśród realizacji DEGUTIS studio architektury wymienić można chociażby awangardowy i widoczny obiekt przy głównej arterii Trójmiasta – budynek biurowy OPERA o śmiałej stylistyce i bezkompromisowym podejściu do formy przestrzennej. Za swój cel stawiają sobie tworzenie wartościowej architektury zarówno pod względem funkcjonalnym, użytkowym, jak i estetycznym. 

42
03/2014

Piękna kobieta, gwiazda kina, dama teatru,  jedna z najwybitniejszych polskich aktorek. Danuta Stenka to także kobieta która nie waha się mówić otwarcie  o ciemnych stronach swojego zawodu.