Tarnacki w ścisłej elicie

Trójmiejska załoga Tarnacki Yacht Racing awansowała do pierwszej 10 światowego rankingu sterników matchowych ISAF World Match Racing Rankings. To największy sukces polskich żeglarzy od czasu zdobycia przez załogę Karola Jabłońskiego tytułu mistrzów świata w 2003 roku. 


Max Radke

Polacy zajmują 9. lokatę na ponad 1600 sklasyfikowanych załóg startujących w formule Match Racing na świecie. Załoga w składzie Przemysław Tarnacki (sternik), Łukasz Wosiński (taktyk), Marcin Banaszek (bow man) i Przemysław Płóciennik (trymer) wygrała w tym roku między innymi 10. edycję prestiżowych regat Pucharu Świata Sopot Match Race. W finale pokonali ekipę Karola Jabłońskiego. 

Do światowego rankingu klasyfikowane są cztery najlepsze rezultaty z sezonu 2013 i cztery najlepsze z sezonu 2012. Match Racing to jedna z najbardziej prestiżowych konkurencji światowego jachtingu, w której ścigają się na co dzień medaliści olimpijscy, zawodowi żeglarze i mistrzowie świata poszczególnych klas żeglarskich. Według tej formuły odbywają się legendarne regaty o Puchar Ameryki. Match Racing to krótkie, intensywne i niezwykle efektowne wyścigi 'jeden na jeden', rozgrywane najczęściej na oczach tysięcy kibiców w najlepszych lokalizacjach na świecie.

ISAF World Match Racing Rankings
1. Taylor Canfield, Amerykańskie Wyspy Dziewicze
2. Ian Williams, Wielka Brytania
3. Bjorn Hansen, Szwecja
4. Philip Robertson, Nowa Zelandia
5. Mathieu Richard, Francja
6. Keith Swinton, Australia
7. Nicolai Sehested, Dania
8. Simone Ferrarese, Włochy
9. Przemysław Tarnacki, Polska
10. Eric Monnin, Szwajcaria