Rusza Gdańsk Doc Film Festival

Rusza Gdańsk Doc Film Festival

prestiz

Godność i praca – pod takim hasłem już po raz ósmy odbędzie się Gdańsk DocFilm Festival. W kinach Neptun i Helikon, w dniach 23-25 kwietnia, będzie można obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne z całego świata poświęcone zagadnieniom związanym z pracą.

Jednym z najistotniejszych celów festiwalu jest propagowanie konstruktywnych postaw życiowych, uwrażliwienie na zagadnienia związane z pracą – podkreślanie jej wartości w  życiu każdego człowieka jako szczególnego dobra i przywileju. Prezentowane filmy ukazują różne jej oblicza na całym świecie i szczególne problemy z nią związane. Przekaz niektórych jest jasny – praca powinna dawać satysfakcję, motywację i stanowić pasję w życiu człowieka. Inne przedstawiają dramatyczne problemy ludzi w związku z wykonywanym zajęciem czy brakiem możliwości jego wykonywania, a  także konsekwencje z tym związane.

Poruszane zagadnienia, sposób przekazu, bogactwo i różnorodność treści poszerzają świadomość, poruszają serca, uwrażliwiają, pobudzają wyobraźnię, inspirują – dają wiele do myślenia. Dyskryminacja, łamanie prawa, przedmiotowe traktowanie człowieka w  pracy – coraz częściej zagrażają rozwojowi społeczeństw, a pośrednio podważają wiarę w demokrację i ład moralny. Brak pracy czy problemy z jej wykonywaniem nierzadko stają się przyczyną ludzkich tragedii i poważnych społecznych konfliktów. jak