Musicalowe święto

-

prestiz

Gdyński Teatr Muzyczny po raz trzeci stanie się musicalową stolicą Polski. 18 kwietnia rozpoczyna się bowiem Festiwal Teatrów Muzycznych. To jedyna tego typu impreza w Polsce.

Festiwal otworzy spektakl „Zabawki Pana Boga” warszawskiego Teatru Roma. Spektakl złożony z tekstów Agnieszki Osieckiej i  Marka Hłaski i z muzyką Krzysztofa Komedy jest opowieścią o trzech postaciach powojennej kultury, których losy splotły się ze sobą, tworząc niezwykle osobliwe relacje. Ta muzyczna opowieść o skomplikowanym związku poetki (Joanna Trzepiecińska) z pisarzem (Przemysław Sadowski) to jeden z największych hitów Teatru Roma.

Na festiwalu nie zabraknie też opowieści o wielkiej miłości. Mowa o spektaklu „Romeo i Julia”. To współczesna musicalowa realizacja dramatu Williama Szekspira w wykonaniu gwiazd Teatru Buffo w reżyserii Janusza Józefowicza, ze znakomitą muzyką Janusza Stokłosy, zapierającymi dech popisami kaskaderskimi i porywającym tańcem breakdance.

Organizatorzy pomyśleli też o  młodszych widzach, którzy będą mogli obejrzeć dwa światowe hity. Pierwszy to disneyowski „High School Musical” – historia miłości dwojga uczniów, którzy próbują wystąpić w przesłuchaniach do szkolnego musicalu, co nie podoba się innym uczniom. Drugi to broadwayowski przebój „Oliver” – musical oparty na powieści Charlesa Dickensa o przygodach małego chłopca, który trafia do bandy ulicznych złodziejaszków.

Gospodarz festiwalu, gdyński Teatr Muzyczny, wystawi pierwszą w Polsce musicalową wersję powieści Bolesława Prusa „Lalka” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Gościem specjalnym Festiwalu jest Teatr im. J. Słowackiego z  Krakowa, który wystawi spektakl „Tango Piazzola” w reżyserii Józefa Opalskiego. Wspaniała muzyka, grana na żywo przez zespół Tango Bridge, najpiękniejsze szlagiery Piazzolli i namiętne tanga, które przeniosą nas w świat zmysłów i pożądań – to z pewnością najważniejsze atuty tego przedstawienia. nl

Spektakle:
20 kwietnia, godz. 16.30, 19 ZABAWKI PANA BOGA Teatr Roma, Warszawa
21 kwietnia, godz. 19 OLIVER! Teatr Rozrywki, Chorzów
21 kwietnia, godz. 17 NA KOŃCU TĘCZY Teatr Muzyczny, Łódź
22 kwietnia, godz. 17 i 20 HIGH SCHOOL MUSICAL Gliwicki Teatr Muzyczny
23 kwietnia, godz. 19 HAIR Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław
24 kwietnia, godz. 19 LALKA Teatr Muzyczny, Gdynia
25 kwietnia, godz. 16 i 19 TANGO PIAZZOLA Teatr im. J. Słowackiego, Kraków
26 kwietnia, godz. 17 i 20 ROMEO I JULIA Teatr Studio Buffo, Warszawa