You can FLY!

Wyobraź sobie, że unosisz się swobodnie nad wodą na wysokości 8 metrów. Albo pływasz szybko i swobodnie jak delfin raz po raz wynurzając się z wody i z powrotem się w niej zanurzając. To możliwe dzięki FlyBoard’owi. 


Matylda Promień

Czym jest FlyBoard?  To urządzenie zasilane strumieniem wody, dzięki czemu człowiek unoszony jest w górę na wysokość nawet 8 metrów. Urządzenie zasilane jest przez turbinę ze skutera wodnego, od którego odprowadzony jest wąż przewodzący wodę pod ciśnieniem.

Osoba sterująca wkłada nogi do butów, które przypięte są do deski (bardzo podobna konstrukcja do deski snowboardowej). Do deski natomiast przyczepiony jest wąż przewodzący strumień wody. Po uruchomieniu, spod nóg wybijają potężne strumienie wody pod ciśnieniem 9 atmosfer, co daje taką siłę odrzutu, że człowiek wznosi się nad wodę z prędkością nawet 30 km/h – widok niezwykle efektowny przypominający start rakiety.

Prócz wznoszenia się nad wodę, sterujący może nurkować (z prędkością nawet do 45 km/h) i znów się wynurzać, co do złudzenia przypomina sposób, w jakim pływają delfiny na pełnym morzu. FlyBoard daje także możliwość akrobacji wokół własnej osi (wówczas na wodzie tworzą się widowiskowe wiry), wzlotów w górę, pod kątem i nury w wodę.

– Opanowanie tego nie jest trudne, a uczucie nieporównywalne do niczego innego. Jest to całkowicie bezpieczna rozrywka, która dostarcza niesamowitych emocji. Czujesz się jakbyś latał. Pierwszy krok to nauka wzbijania się w powietrze i utrzymania równowagi na nogach. Potem dochodzą już coraz bardziej skomplikowane ewolucje – mówi Kajetan Sikorski, instruktor i właściciel firmy fly-board.pl

Przeciętnie wystarcza 10 minut, żeby opanować jak powinny być ustawione wszystkie dysze i z powodzeniem wznieść się nad wodę na 2-3 metry. średnio po godzinie treningu można nurkować, wykonywać salta i wznosić w zawisie na 9 metrów. W przypadku, gdy FlyBoard’em lata amator, wysokością lotu steruje instruktor na skuterze. Dla bardziej zaawansowanych są modele z elektrycznym „sterem”.

Gdzie można polatać? Na Pomorzu najczęściej w Gdyni przy plaży miejskiej, w Sopocie w okolicach molo, w Gdańsku na Górkach Zachodnich, a także na Półwyspie Helskim. Informacji szukajcie na fly-board.pl.

35
08/2013

Jedna z gdańskich dzielnic, mieszkanie na czwartym piętrze. Wchodząc do niego przenoszę się do innego świata.