Zanim kupisz jacht - radzi Mateusz Kusznierewicz

Przychodzi w życiu taki czas kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę przyjemności. Często spełniamy wtedy nasze marzenia. Te mniejsze i te większe. Dla tych którzy pasjonują się jachtami i myślą o zakupie, a tym samym posiadaniu własnej jednostki mam kilka informacji, ciekawostek i ważnych wskazówek wyjaśniających jak wygląda przemysł jachtowy, jakie panują zasady i reguły zakupu jachtu żaglowego lub motorowego.

Zdumą donoszę, że Polska zajmuje 3 miejsce w Europie a 5 na świecie w produkcji jachtów o długości od 5 do 10 metrów! Przed kryzysem produkowaliśmy ponad 22.000 sztuk rocznie. Od trzech lat produkcja skurczyła się do 17.000 sztuk, ale jest przez ten czas stabilna i zapowiada się, że przez najbliższy rok, może dwa, niewiele jeszcze drgnie do góry. 

Polski rynek jachtowy

Z czego wynika tak rozwinięty przemysł jachtowy w Polsce? Jest to konsekwencja decyzji podjętych przez władzę centralną w latach 60 i 70. Postanowiono, że Polska ma być potęgą i specjalizować w produkcji laminatów wykorzystując żywice poliestrowe i epoksydowe. Tzw. plastic – fantastic. Powstało wiele zakładów i stoczni, wyszkolono wysokiej klasy specjalistów do produkcji między innymi jachtów. Na przełomie lat 80 i 90, podczas zmiany systemu władzy, wiele z tych stoczni przeszło w ręce prywatne lub znalazło inwestorów z zagranicy. Powstały też nowe zakłady, które wykorzystały popyt na rynku, rozwinęły się i do dziś produkują wysokiej klasy jednostki. 

Co się z nimi dalej dzieje? Większość produkcji jest eksportowana zagranicę. Większość tzn. około 95 procent całej produkcji! Tak wygląda rzeczywistość. Polacy kupująkażdego roku około 100 nowych jachtów żaglowych i nieco ponad 400 jachtów motorowych. Z czego 70 procent pochodzi ze stoczni zagranicznych. 

Targi jachtowe

Gdzie warto pojechać, żeby zobaczyć i wybrać dla siebie jacht? Okazji i miejsc jest wiele. Na świecie średnio co 2 tygodnie odbywają się targi żeglarskie. Przyjmują one często formułę festiwalu sportów wodnych, na których oprócz jachtów napędzanych silnikiem lub wiatrem można kupić kajak, wędkę, deskę windsurfingową, sprzęt do kitesurfingu, dokonać rezerwacji czarteru lub kursu nurkowania. 

Największa impreza targowa świata dla miłośników sportów wodnych, a przede wszystkim jachtingu odbywa się w drugiej połowie stycznia w Dusseldorfie. Moim zdaniem, jeśli już gdzieś się wybrać, to właśnie tam. Tym bardziej, że to dla nas niedaleka podróż. Druga pozycja na liście moich ulubionych i najciekawszych targów żeglarskich to „Festiwal Przyjemności” we francuskim Cannes. Staram się tam jeździć co roku. We wrześniu. Polecam też październikowe targi w Genui oraz listopadowe w Barcelonie.

W Polsce mamy trzy znaczące imprezy targowe. Największa organizowana jest na wiosnę w Warszawie. Targi Wiatr i Woda odbywały się do tej pory w pierwszej połowie marca na terenie hal wystawienniczych EXPO XXI. W przyszłym roku przenoszą się na Stadion Narodowy. W sierpniu areną targów Wiatr i Woda jest basen jachtowy w Gdyni, gdzie większość jednostek prezentowana jest na wodzie. W listopadzie możemy pojechać do Łodzi na targi Boatshow. Jest to impreza nieco skromniejsza niż ta w Warszawie, ale jesień to dobry moment na decyzję o zakupie jachtu. 

Budowa jachtu

Proszę być świadomym, że większość jachtów produkowanych jest na zamówienie. Nawet te budowane seryjnie wchodzą na taśmę produkcyjną po doprecyzowaniu przez klienta koloru kadłuba, ilości kabin, rodzaju drewna i tkanin wykończenia wnętrza jachtu, itp., itd. Zasady zamawiania jachtów są od lat te same. Najlepszy czas na zamawianie jachtów żaglowych jest od końca sierpnia do połowy stycznia. Dlaczego? Stocznie jachtowe i dealerzy dają wtedy najlepsze promocje i upusty. 

Po drugie czas produkcji takiej jednostki to minimum 3 miesiące. Chcąc ją odebrać, przygotować i zwodować wiosną następnego roku należy przewidzieć ten czas. Na najbardziej popularne jednostki czas oczekiwania wydłużyć się może nawet do pół roku. W niektórych przypadkach, takich jak katamarany może to być nawet blisko rok. 

Motorówki i większe jachty napędzane silnikami produkowane są dużo szybciej. Sezon zamówień określił bym na czas od stycznia do końca maja. Oczywiście jest wiele jachtów do wzięcia od ręki. Każdy dealer posiada zazwyczaj kilka jednostek zamówionych wcześniej. Są to zazwyczaj małe i średnie motorówki, które łatwiej schodzą z tzw. stocku. 

Warto pamiętać o tych zasadach i dobrze zaplanować czas na podjęcie decyzji o zakupie jachtu. Życzę każdemu spełniania swoich marzeń. Tych mniejszych i tych większych. Żyjmy z pasją, bądźmy aktywni i cieszmy się każdym dniem.