Merc, który przeżył wojnę

Mercedesa 170V rozpoczęto produkować w Niemczech w 1936 roku. Choć nikt wtedy jeszcze nie myślał o II wojnie światowej, samochody te zostały dostosowane do jej ciężkich realiów. Ponoć modelem tym jeździł sam Hitler wraz ze swoimi najważniejszymi oficerami.

Mocna obudowa auta, silnik praktycznie nie do zdarcia – te wszystkie czynniki miały sprawić, że samochód miał wytrzymać trudy wojny. Tak też się stało, a model ten stał się pojazdem, który pomógł niemieckiemu przemysłowi motoryzacyjnemu podźwignąć się z wojennych zniszczeń. Wielką innowacją była instalowana w tym modelu klimatyzacja, rozwiązanie na owe czasy pionierskie. Produkowano go jeszcze po zakończeniu wojny od 1946 aż do 1955 roku.

W 1999 roku egzemplarz Mercedesa 170V dostał się w ręce byłego kapitana żeglugimorskiej, a także członka załogi słynnego „Daru Pomorza”, pana Jerzego Gostkowskiego. Odkupił go od właściciela pewnej firmy budowlanej za 10 tysięcy złotych, ale stan samochodu daleki był od ideału. Można by rzec, miał wtedy charakter stricte muzealny. Na karoserii widniały jeszcze ślady po kulach, a całość zżerała rdza. Jednak dzięki determinacji oraz latom ciężkiej i żmudnej pracy pana Jerzego samochód udało się doprowadzić do stanu użytkowego.

Dziś auto jeździ i wygląda prawie jak nowe. Obecnie właściciel auta wycenia je na ok. 200 tysięcy złotych. Jak opowiada Jerzy Gostkowski, dźwięk silnika jest niczym muzyka Ryszarda Wagnera, a maszyna porusza się z niezwykłym dostojeństwem. Stanowi znakomite potwierdzenie tezy o niemieckiej solidności i precyzji. Jednak w tym przypadku bez pracy polskiego pasjonata owo twierdzenie na nic by się zdało. Auto nie jest zbytnio eksploatowane, szczególnie zimą. Jednak co jakiś czas czarny mercedes sunie po miejskich drogach. Jest to widok tyleż piękny, co wręcz zaklinający czas. Aż łza kręci się w oku.

 

Mercedes 170V

Rocznik: 1936 Silnik: czterosuw benzynowy, 4 cylindry Pojemność: 1685 cmSkrzynia biegów: 4 + wsteczny Długość: 4270 mm Szerokość: 1570 mm Wysokość: 1610 mm Rozstaw osi: 2845 mm Masa własna: 1100 kg Liczba miejsc: 5 Prędkość masymalna: 108 km/h

32
05/2013

Chorujesz na przewlekłą astmę, cały czas walczysz z powikłaniami spowodowanymi wieloletnim braniem leków, a wejście na pierwsze piętro jest niczym zdobycie Mount Everest.