B(L)OGOWIE MODY

Blogerzy mody – wpływowe, opiniotwórcze środowisko. Wielu z nich staje się marką samą w sobie. Bywają uwielbiani, bywają krytykowani. Ale tak czy siak przyciągają uwagę. Do tego stopnia, że są angażowani do kampanii reklamowych największych marek, trafiają na okładki popularnych magazynów. Dla wielu czytelniczek i czytelników to oni, a nie znane osobistości ze świata showbiznesu, są ikonami stylu oraz opiniotwórczym źródłem wiedzy o modzie.

Przygotowując ten ranking kierowałam się wieloma czynnikami. Nie tylko merytoryczną zawartością (która jest dla mnie niezwykle istotna), ale także szeroko rozumianym klimatem. Nie tyle ich popularnością, co jakością. Nie wszystkie przedstawione przeze mnie blogi przemawiają do mnie w kontekście stylizacji. Niemniej każdy z nich, czy to drapieżnie punkowy (Pani Ekscelencja) czy subtelnie dziewczęcy (Kapuczina), posiada to coś. Charakter. Wyrazistość. Część z wybranych przeze mnie blogujących osób nie tyle się stylizuje, co modę opisuje. I robi to w bardzo profesjonalny i zarazem oryginalny sposób. Rzetelnie informują o bieżących trendach, błyskotliwie komentują, konstruktywnie krytykują. Każda z tych osób z wyróżnia się osobowością i jest unikalna w tym co robi. Kolejność przypadkowa, reszta wręcz przeciwnie.

michalzaczynski.wordpress.com - Michał Zaczyński.

Redaktor, felietonista, krytyk mody, vice naczelny Fashion Magazine. Juror najbardziej prestiżowych konkursów dla projektantów. I wreszcie bloger. Jak dla mnie Messi dziennikarstwa modowego. Profesjonalizm, bystrość,  kopalnia wiedzy o modzie oraz inteligentne poczucie humoru, które często przemyca do swoich tekstów. Jest dowcipnie, z przymrużeniem oka, bez cienia znużenia. Posiada własny styl i własne zdanie. U większości ludzi wzbudza respekt. U mnie wzbudza zachwyt i wyzwala refleksję.

michalzaczynski.wordpress.com - Michał Zaczyński.

Redaktor, felietonista, krytyk mody, vice naczelny Fashion Magazine. Juror najbardziej prestiżowych konkursów dla projektantów. I wreszcie bloger. Jak dla mnie Messi dziennikarstwa modowego. Profesjonalizm, bystrość,  kopalnia wiedzy o modzie oraz inteligentne poczucie humoru, które często przemyca do swoich tekstów. Jest dowcipnie, z przymrużeniem oka, bez cienia znużenia. Posiada własny styl i własne zdanie. U większości ludzi wzbudza respekt. U mnie wzbudza zachwyt i wyzwala refleksję.

kapuczina.blogspot.com – Paulina Rudnicka.

Studentka Uniwersytetu Gdańskiego. Zwyciężczyni zeszłorocznej edycji konkursu Blog of Gdańsk 2012. Jej blog urzeka delikatnością, subtelnością i romantyzmem. Kapuczina posiada doskonałe wyczucie koloru i jak nikt inny potrafi przemycać do swych stylizacji różne trendy. Robi to z wielkim wdziękiem i polotem. Zwrócić uwagę należy też na wysokiej jakości zdjęcia, ich niepowtarzalny klimat oraz treść. Mądrą treść. Przypadnie do gustu zwolenniczkom stylów boho i vintage.

shinysyl.blogspot.com - Sylwia Zaręba. Gdańszczanka.

Carrie Bradshaw z Pomorza. Modowa kosmitka. Dziewczyna orkiestra: zawodowo pracownica audytu i stylistka, prywatnie modowa blogerka i członkini zespołu Shiny Beats. Nie jest to moja garderobiana bajka, ale cenię Sylwię za odwagę i wyobraźnię. Nikt tak jak ona nie potrafi łączyć różnych stylów, gdzie ubrania z sieciówek efektownie kolaborują z markami selektywnymi; a także tego co stare i z duszą, z tym co obecnie na topie i z metką. Sylwia lubi i potrafi bawić się modą!

harel.blox.pl – Ewa Kowalewska – Kondrat.

Swój blog prowadzi od sześciu lat. Laureatka konkursu na najlepszy blog organizowany przez Hubert Burda Media – wydawcę Elle. Blogerka niezwykle płodna twórczo. Zamiast pokazywać to, co ma na sobie, woli przekazywać to, co ma w głowie. Pisze dużo, a za ilością idzie też jakość. Ewa pisze o pokazach mody, kolekcjach, stylizacjach blogerek, przeprowadza wywiady dodając do tego sporą dawkę autorskiej refleksji.

fashionmagazineblog.wordpress.com – Tobiasz Kujawa.

Nadzieja polskiego dziennikarstwa modowego. Lubię go czytać, bo lubię ludzi, którzy mają coś mądrego do powiedzenia. Czasem złośliwie, zawsze inteligentnie. Posługuje się wyższą formą ironii. Czyli tak jak lubię. Nic dodać. Nic ująć. Tylko czytać.

makelifeeasier.pl – Kasia Tusk.

Kasia wzbudza skrajne emocje. Jedni ją uwielbiają, inni zaciekle krytykują. Część osób uważa, że jej styl jest zbyt zachowawczy, grzeczny i przeciętny. Że owszem, jest ładnie i estetycznie, ale nijako. Tylko, na miłość boską, nie każda niewiasta ma ochotę być awangardowa jak Anna Piaggi i rzucać się w oczy jak kolor fluo. Jest spore gro kobiet lubiących stonowany look. To nie jest przeciętność – to jest bezpieczna klasyka. Podsumowując: można dyskutować o tym, czy ten blog jest fajny, czy nie, twórczy czy odtwórczy, inspirujący czy nużący, ale to nie zmienia faktu, że jest najpopularniejszym blogiem w Polsce. Konkluzja? Gdyby wszystkie Polski wyglądały tak „przeciętnie” jak Kasi Tusk, bylibyśmy nieprzeciętnie stylowym narodem.

theladyfox.blogspot.com – Aleksandra Wydrych.

Blog petarda. Kiedy zajarzałam na niego po raz pierwszy, aż huknęło. Lubię takie ekspresyjne reakcje. Opisać jej blog w paru zdanich to jak czytać Szekspira w oryginale. Po prostu się nie da. Aleksandra Wydrych to zwierz artystyczny i blogowa Zosia samosia. Sama się maluje, sama czesze, sama stylizuje, czasem sama szyje sobie ubranka i sama sobie robi zdjęcia. Nie pozuje na tle romantycznych scenerii, nie komentuje modowych wydarzeń, nie wrzuca zdjęć pt.: co dziś upolowałam na wyprzedażach. Generalnie antyblogerka modowa. Nie przemawia do mnie jej wizualna stylistyka, ale osobowość – owszem. Bo Aleksandra jest JAKAŚ. I nie chodzi tu o jej czerwone włosy i eksponowanie ciała na blogu. O co więc chodzi? O klimat. Czyli to, co w blogu jest najważniejsze.

raspberryandred.blogspot.com – Weronika Załazińska.

Ma dopiero 17 lat, a na swym koncie już spore osiągnięcia. Amerykański „Teen Vogue” przyznał jej tytuł Blogger of the Moment, została też doceniona przez brytyjski magazyn Elle, jako jedno z 10 najciekawszych zjawisk w modowej blogosferze! Pięknie wygląda i mądrze pisze. Innymi słowy: ideał blogerki. Weronika jest żywym dowodem na to, że można świetnie wyglądać nie inwestując majątku w garderobę. Wyszukuje modne perełki w ciucholandach z takim samym wyczuciem, jak dzik trufle w lesie. 

stylestalker.net – Szymon Brzóska.

Polski Scott Schuman z Trójmiasta. Uwiecznia w kadrze modę uliczną, pokazy i backstage. Trafnym okiem i z modowym wyczuciem wyławia z  ulicznego tłumu stylowo ubranych ludzi i robi im zdjęcia, które następnie publikuje na swoim blogu. Wszystkie stylizacje, które znajdują się na blogu są opozycją dla garderobianej zachowawczości. Jest różnorodnie, oryginalnie, kolorowo, fantazyjnie, świeżo. Brzóska swym blogiem udowadnia tym samym, że Polacy też potrafią się ubrać, że nie powielają, a swój styl mają. Lektura obowiązkowa dla fashionistów i trendsetterów. 

vaniitas.blogspot.com – Oliver Waimea.

W końcu nasz kraj doczekał stylizujących się na swym blogu mężczyzn. Oliver Waimea vel Vaniitas ma 23 lata i mieszka w Warszawie. Na co dzień student techniki dentystycznej i wizażysta. Nie dość, że atrakcyjny wizualnie to również intelektualnie. Przywraca mi wiarę w polskiego mężczyznę: modnego, stylowego, otwartego na garderobiane eksperymenty. Z niebywałym wyczuciem żongluje różnymi stylami i nie daje się zaszufladkować. Czasem zadziorna, czasem stonowana, czasem casualowa, czasem elegancka – każda z jego stylizacji jest zupełnie inna, ale Oliver zawsze taki sam – modny. 

fromcyryl.blogspot.com – Cyryl. 

Kolejny mężczyzna – bloger w naszym rankingu. Bloga prowadzi od niedawna, a już zdążył swym oryginalnym stylem podbić serca wielu innych blogerów. Cyryl posiada rzadki dar efektownego i intrygującego łączenia różnych fasonów, kolorów, wzorów i stylów. Robi to z ogromnym wyczuciem i smakiem. Nikt nie potrafi tak wdzięcznie nosić muszki jak on. Albo szykownego krawatu z wełnianą czapką. Elegancja przyprawiona luzem i sporą dawką poczucia humoru. Przystanek obowiązkowy dla mężczyzn znużonych zachowawczym dress codem. Cyryl rozszyfrowuje go bowiem po mistrzowsku.

 

paniekscelencja.blogspot.com – Katarzyna Pytel.

Jedna z największych indywidualności w świecie modowej blogosfery. Sama o sobie pisze, że podąża za stylem, nie modą. Sensowne podejście. Charyzma i autentyczność – to słowa klucze określające styl Pani Ekscelencji. Jej styl to połączenie punk rocka, mody streetwearowej i ubrań surferskich. Jej znakiem rozpoznawczym są płomienno rude włosy i wszelkiej maści nakrycia głowy, do których blogerka ma wielką słabość. Ma pomysł na siebie. Żywy dowód na to, że nawet w łobuzerskim imagu można wyglądać kobieco i seksownie.

 

 

 

 

 

30
03/2013

O swojej pasji, jaką jest pomoc zwierzętom, popularności i tym, z czego jest dumna w swoim życiu. Ale też o mężczyznach, operacjach plastycznych i domowych sposobach upiększających ciało, opowiedziała nam znana modelka Joanna Krupa.