Otwarta przestrzeń

Aranżacja otwartej przestrzeni nie jest łatwa, ale daje nieograniczone możliwości projektowe. Przykładem jest apartament w Juracie zaprojektowany przez architektki z trójmiejskiego biura biura Czarnecka&Dyczak.


Matylda Promień

W aspekcie architektonicznym idea otwartych przestrzeni daje poczucie lekkości poprzez „wpuszczenie” dziennego światła do całego wnętrza, lepszą komunikację oraz swobodę kompozycji formy i kolorystyki materiałów. Niewątpliwą zaletą przestrzeni otwartych jest również łatwość zmiany sposobu rozwiązań funkcjonalnych, bo podział funkcji wyznaczają głównie meble. Tak więc wystarczy przestawić biurko albo sofę lub zmienić ich kolor a wnętrze będzie wyglądało zupełnie inaczej.

Współczesne podejście do otwartej przestrzeni już nie wprowadza podziału stref i granic. Dzisiaj otwarte przestrzenie tworzą całość. Wnętrze jest spójne. Oznacza to, że na całej powierzchni podłogi jest ten sam materiał (nie ma już podziału, że w kuchni musi być terakota a w salonie parkiet ), a na ścianach ten sam kolor.

– Jest kilka sprawdzonych sposobów na projektowanie otwartej przestrzeni. Przede wszystkim stosowanie jednolitych materiałów na dużych płaszczyznach np. na całej powierzchni podłogi gres lub na ścianach ten sam kolor. Drugi aspekt to utrzymanie jednego stylu w meblach, oprawach oświetleniowych, tkaninach i dodatkach oraz ograniczenie się do max 3 materiałów wykończeniowych – mówi architekt Dominika Czarnecka.

W taki właśnie sposób urządzony jest apartament w Juracie. Jego cechą charakterystyczną jest otwarta kuchnia i łazienka za szklanymi drzwiami Kuchnia została tak zaprojektowana, że większość mebli z rzeczami do przechowywania jest ukryta za ścianą z przesuwanymi drzwiami. Dzięki temu idealnie komponuje się z salonem. Na tle tych drzwi jest tylko wyspa kuchenna z niezbędnymi urządzeniami, która spełnia nie tylko funkcję praktyczną, ale również jest bardzo dużą ozdobą. Dzięki takiej aranżacji kuchnia nie wygląda jak tradycyjna i zachęca to spędzania w niej czasu.Nie zaburza przestrzeni osobom siedzącym w salonie. Całość jest tak skomponowana, że czujemy się komfortowo.

Jednolita drewniana podłoga w całym apartamencie, również w łazience, jednolite jasne kolory ścian i jeden dominujący kolor czarny występujący w czarnym szlachetnym materiale jakim jest granit sprawiają, że całość jest rozświetlona czyniąc wnętrze bardzo jasnym a jednocześnie mocno skontrastowanym.

26
09/2012

Lekarzem jest od 10 lat. Specjalizuje się w medycynie ratunkowej. Człowiek niezwykły i utalentowany, o silnej osobowości i harcie ducha. Jego pasją są wysokogórskie szczyty a priorytetem rodzina. Zdobył już Mount Everest, Dhaulagiri i Nanga Parbat.