Salonowe dyskusje

Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało - to tytuł książkowego bestsellera Pierre’a Bayarda. Francuski pisarz i literaturoznawca będzie gościem kolejnego spotkania literackiego Salonu Kulturalnego Kobiet, które odbędzie się 29 lutego w Dworze Oliwskim w Gdańsku.

Spotkanie te jest doskonałym powodem, aby oderwać się od codziennych obowiązków, spotkać się w gronie aktywnych, spełnionych zawodowo i wzajemnie się lubiących oraz szanujących kobiet i jednocześnie zadbać o własny rozwój duchowy. Temu właśnie służą spotkania literackie z udziałem gości specjalnych. Najbliższe spotkanie zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Pierre Bayard napisał książkę raczej dla tych, którzy bez książek nie mogą żyć. Właśnie dlatego wiecznie odczuwają wyrzuty sumienia, że czytają za mało, bo na przykład nie mają czasu. Konieczność rozmowy na temat książki, której się nie czytało nie musi być jednak czymś kłopotliwym – przekonuje w swoje książce Bayard. Ba, on nawet dowodzi, że możliwe jest przeprowadzenie pasjonującej rozmowy na temat książki, której się nie czytało, również z osobą, która również jej nie czytała. Z pewnością podczas spotkania wywiąże się niezmiernie ciekawa dyskusja.

Salon Kulturalny Kobiet funkcjonuje w Trójmieście od dwóch lat. Inspiracją dla Anny Dolny, przedsiębiorcy z Trójmiasta i pomysłodawcy projektu były brytyjskie kluby literackie i polskie kluby książki. Pani Ania w 2009 roku po raz pierwszy zaprosiła cenione kobiety z Trójmiasta i okolic na intelektualną rozmowę. Pomysł chwycił, przyjął się i nadal się rozwija. Organizowane są nie tylko spotkania literackie, ale też panele dyskusyjne na konkretny temat, wspólne wyjścia, wyjazdy i inne ciekawe inicjatywy. Rozmowy dotyczą literatury, sztuki, a także muzyki, teatru, podróży, czy zdrowia. I właśnie pod hasłem „Kobieta i zdrowie” przebiegać będzie spotkanie z Haliną Zych – Cisoń, wicemarszałkiem woj. pomorskiego, odpowiadającą za służbę zdrowia (15 lutego, Dwór Oliwski).

Aby przynależeć do Salonu należy dostać zaproszenie od liderek lub rekomendacje dwóch uczestniczek SKK. Uczestniczki powinny stosować się do kodeksu SKK, który składa się z dziewięciu podstawowych zasad – odwagi, szacunku, ale także odpowiedzialności, własnego rozwoju, uwag i przyjaźni, relaksu, uroczystości i przede wszystkim kultury.