Anna Frankowska - złamać stereotypy

Czy ekskluzywna biżuteria może być wykonana z... papieru? Sopocka projektantka Anna Frankowska udowadnia, że tak. Do stworzenia zjawiskowej kolekcji wykorzystała specjalistyczny papier robiony przez jej ojca, znanego artystę Andrzeja S. Prokopiuka.


Max Radke

Annę Frankowską inspiruje sztuka. Nie tylko ta klasyczna, ale również współczesna. Z uwagą i zachwytem obserwuje dzieła sztuki różnych artystów. Z tych obserwacji rodzą się najbardziej oryginalne pomysły, bo czyż takim pomysłem nie jest właśnie biżuteria z papieru? Anna Frankowska chętnie sięga po awangardę, łamie stereotypy, przekracza granice, eksperymentuje. Uwielbia łączyć materiały niekonwencjonalne z typowymi materiałami jubilerskimi. Taka właśnie jest kolekcja Papier 2D – pierwsza z cyklu kolekcji na bazie materiałów, z których zbudowane są dzieła innych twórców. Znajdziemy tutaj piękne naszyjniki, kolczyki i bransolety. Bazą kolekcji jest srebro i papier a biżuteria zdobiona jest kamieniami szlachetnymi, kryształami Swarovskiego, ciętymi muszlami, perłami, górskimi kryształami, a nawet lawą wulkaniczną.

Papier, z którego powstała biżuteria, nie jest zwykłym, typowym papierem. Recepturę opracował Andrzej S. Prokopiuk a cała substancja to mieszanka takich składników, jak len, glinka, czy bawełna. Odpowiednio dobrane proporcje gwarantują niesamowitą jakość i trwałość papieru. Widać to doskonale w biżuterii Anny Frankowskiej. Papierowe elementy są trwałe, odporne na zgniecenia, zarysowania, nawet na wodę.

19
12/2011

Gdy postanowił porzucić aktorstwo wielu fanów kina myślało, że to tylko gwiazdorska fanaberia. Tak samo myśleli winiarze, gdy znakomity aktor odnalazł się w właśnie w tej branży. Dziś jego sieć Winarium to 21 sklepów w całej Polsce, ale w tej sieci najważniejszy jej twórca.