Jaguar, który stał się legendą

Jaguar XJ8

„To wyjątkowy samochód dla wyjątkowych ludzi” - głosiło jedno z haseł reklamowych tego auta. Jak pokazuje historia, tych wyjątkowych ludzi było wielu. Jaguar XJ to bowiem zdecydowanie najlepiej sprzedający się model w długiej historii brytyjskiej marki.

Pokochał go i kupił także pan Lucjan, przedsiębiorca z Trójmiasta. Model, którym jeździ to absolutna perełka – XJ 8 w nadwoziu Vanden Plas. Vanden Plas to firma, która produkowała przedłużane nadwozia do super luksusowych aut takich jak Aston Martin, Bentley, czy właśnie Jaguar.

– W tym samochodzie czuje się duszę i historię motoryzacji. Jest wyjątkowy, dlatego go wybrałem. Auto stateczne, w sam raz dla statecznego kierowcy. Uwielbiam delektować się jazdą, gdy świeci słoneczko, droga jest prosta, a na prędkościomierzu jest nie więcej niż 100 km/h. Jazda w takich warunkach, takim Jaguarem to nie tylko ogromna przyjemność, ale też okazja do refleksji – mówi pan Lucjan.

Jaguar XJ8 ma wszystko, czego można oczekiwać od luksusowej limuzyny.

Jasna beżowa tapicerka ze skóry, dodatki z drewna i chromu oraz podgrzewane siedzenia i specjalne stoliczki dla pasażerów, czynią wnętrze jeszcze bardziej komfortowe. Silnik jest dynamiczny i mocny, a pneumatyczne zawieszenie idealnie sprawdza się na polskich drogach. W samochodzie jest także mnóstwo użytecznej elektroniki, znakomite nagłośnienie, ale tak naprawdę najważniejszy jest nietuzinkowy design. Model XJ był ostatnim, którego premierę nadzorował Sir William Lyons, twórca potęgi Jaguara, a także uznany stylista. To właśnie on nadał pięknej limuzynie charakteru, za który podziwiamy ją do dziś.

– Brytyjski magazyn motoryzacyjny „Autocar” napisał kiedyś o tym modelu, że jest piękny, chwalebnie szybki, a do tego cichy i bezpieczny, niczym dom rodzinny. Innymi słowy – XJ jest tym, czego świat oczekiwał od Jaguara. Nie ma w tym cienia przesady – mówi pan Lucjan.

Jaguar XJ został wyprodukowany w oszałamiającej, jak na tę klasę samochodów liczbie. Przez 35 lat z fabryki w Coventry wyjechało grubo ponad 800 tysięcy egzemplarzy tego auta. To więcej niż połowa wszystkich sprzedanych przez 80 lat Jaguarów!

 

Model: Jaguar XJ8
Rok produkcji: 2007
Silnik: 4,2 l.
Moc silnika: 396 KM
Spalanie: 15l/100 km